Távozik Obama közel-keleti és iráni tanácsadója
Visszavonul Dennis B. Ross, aki közel-keleti és iráni ügyekben Barack Obama elnök egyik legbefolyásosabb tanácsadója volt - közölte pénteken a The New York Times.
A lap rámutatott, hogy Ross, aki 2009 februárjától a külügyminisztérium, 2009 júniusától pedig a nemzetbiztonsági tanács meghatározó munkatársa volt, olyan időszakban távozik a kormányzatból, amikor az izraeli-palesztin tárgyalások tartósan szünetelnek, az amerikai-iráni viszonyban pedig új feszültségek keletkeztek. A Fehér Ház szóvivője a veterán diplomata decemberre tervezett visszavonulásával kapcsolatban kijelentette, hogy Ross eleve csak két évre vállalta megbízatását, s megbecsülés illeti, amiért csak három esztendő elteltével lép vissza.
Ross fél évvel azután jelentette be távozását, hogy lemondott George J. Mitchell, az amerikai elnök közel-keleti megbízottja. A The New York Times szerint az újabb kilépés annak is mutatója, hogy milyen mértékben meggyengült a közel-keleti békefolyamat, amelynek sikerre vitele korábban Barack Obama elnök külpolitikájának egyik legfontosabb célkitűzése volt.
A 62 éves Ross, aki kiváló kapcsolatokat ápolt a mindenkori izraeli vezetéssel, öt elnök közel-keleti tanácsadója volt. Fontos szerepe volt az amerikai-izraeli katonai együttműködés elmélyítésében, valamint az "arab tavasz" változásaira adott hivatalos amerikai válasz kidolgozásában.
Ő volt a szellemi atyja annak az Obama-indítványnak, hogy a két állam létrejöttén alapuló izraeli-arab békemegállapodásban a határokat alapvetően az 1967 előtti állapotoknak megfelelően kellene megállapítani, de azok megvonásánál figyelembe kellene venni az azóta létrejött zsidó településeket is.
Dennis Rossnak többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült lebeszélnie a palesztin vezetést arról, hogy szeptemberben az ENSZ-ben a palesztin képviselet állami rangra emelését kérje. A diplomata, aki több külpolitikai témájú könyv szerzője, a továbbiakban a washingtoni Közel-keleti Politika Intézetében folytatja tudományos pályafutását.