Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) év végéig felfüggeszti programjainak végrehajtását az amerikai pénzügyi hozzájárulás hiánya miatt - jelentette be csütörtökön Irina Bokova főigazgató.
Az UNESCO Közgyűlése október 31-én teljes jogú tagjává választotta a Palesztin Hatóságot.
Az Egyesült Államok még aznap közölte: felfüggeszti a szervezet számára folyósított önkéntes hozzájárulást. Ez az összeg az UNESCO teljes költségvetésének több mint 20 százaléka.
Az Egyesült Államok, Izrael szövetségese a 90-es években fogadott el egy törvényt, amely megtiltja bármely szakosított ENSZ-szervezet finanszírozását, amely teljes jogú tagként felveszi a Palesztin Hatóságot.
Az UNESCO egyik legnagyobb adományozóját veszítette el az amerikai döntéssel. Később Kanada és Izrael is közölte: felfüggesztik az UNESCO-nak juttatott önkéntes hozzájárulást.
Washington október végéig nem fizette ki az éves hozzájárulás nagyjából háromnegyedét - 65 millió dollárt -, és most már nem is fogja. Az UNESCO ezért úgy döntött: hozzányúl a rendkívüli helyzetekre félretett 30 millió dolláros tartalékhoz, egyszersmind adománygyűjtésbe kezdett, abban bízva, hogy alapítványok és magánszemélyek önkéntes hozzájárulásaiból be tudják foltozni a költségvetésen tátongó lyukat.
A 35 millió dolláros deficit ellenére megtartják az UNESCO kormányközi bizottságának az indonéziai Bali szigetére tervezett, november 22-én kezdődő, egyhetes tanácskozását az emberiség kulturális örökségének megőrzéséről.