Lecsapnának a kincskeresőkre Kínában
A tengerek vizében, elsüllyedt hajókon található műtárgyak védelmének megerősítését ígérik a kínai tengerészeti és kulturális hatóságok, miután elharapódzott a víz alatti műkincskeresés.
Az elsüllyedt ősi kereskedelmi hajókon található kulturális ereklyék felkutatásához az illegális kincskeresők nem válogatnak az eszközökben, és kutatásaikhoz, a feltáráshoz különböző romboló eszközöket, robbanóanyagot is használnak. Ezzel - állítják a kínai szakemberek - veszélyeztetik a földalatti műkincsek épségét.
A tenger mélyéről származó, eddig előkerült tárgyak többsége a vitatott hovatartozású Dél-kínai-tengeri Hszisa, közismertebb nevén a Paracel-szigetek környékéről valók. A szigetcsoport 330 kilométerre délkeletre található Kína legdélibb tartományától, Hajnan szigetétől.
Közelében vezetett az ősi tengeri selyemút, és a hajók némelyike a zord időjárás következtében vagy a sekély korallzátonyokkal történt ütközés miatt felborult, léket kapott, elsüllyedt. Hszisa környéken többségükben porcelánokat, arany, ezüst és bronz tárgyakat hoztak a felszínre az évszázadokkal korábban mélybe merült hajótestek maradványaiból.
A kínai állami kulturális örökségvédelmi hivatal első értékmentő expedícióját 1998-ban küldte a Dél-kínai-tengerre, de a kisebb zsákmányszerző csoportok már sokkal korábban megkezdték a feltárást. A talált értékek egy részére a korallzátonyokon leltek, de búvárokat is alkalmaztak, továbbá robbantásokkal próbáltak utat nyitni a mélyebb kutatásokhoz.
Valamennyi víz alatti "kulturális emlékhely" már kisebb-nagyobb mértékben fosztogatás áldozata lett, 26-ot közülük súlyos kár ért - közölte Vang Ji-ping, a Hajnan tartományi kulturális örökségvédelmi hivatal vezetője. Elmondta, hogy idén áprilisban hat kisebb hajót foglaltak le, amelyeket rablók béreltek, és amelyeken 1400 porcelándarabot találtak. Három nagyobb hajóval az ismeretlenek elmenekültek.
A törvény érvényesítése ilyen körülmények között nem könnyű - jegyezte meg Ven Li, a tartományi tengerészeti környezeti megfigyelőcsoport munkatársa, akinek feladatai közé tartozik a tengeri műemlékvédelem ellenőrzése. Ven elmondta, több kormányzati intézmény foglalkozik annak kidolgozásával, hogy miként tegyék hatékonyabbá a tenger mélyén rejtőző kincsek védelmét.