Túlélte az athéni parlamentben megtartott bizalmi szavazást Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök, miután megszerezte a képviselők szavazatainak többségét a péntek késő este lezajlott voks során. A kérdés most az, milyen új kormány alakulhat Görögországban és hogyan lehet kilábalni a válságból.
A 300 tagú görög parlamentben Papandreu szocialista pártjának 152 fős frakciója két fős többséggel rendelkezett a szavazás előtt. A hivatalos végeredmény szerint 153-an szavaztak a kormányfő mellett, 145-en pedig ellene. Ezek szerint a szavazáson 298 képviselő foglalt állást.
A győzelem azt jelenti, hogy nem omlott össze a kormány és nem kell azonnal előrehozott választásokat kiírni, ezzel feltehetően nem kerül veszélbye az újabb Görögországnak szánt EU-segély sem - bár azt még jóvá kell hagynia egy esetleges új kormánynak is. A BBC egyik elemzője szerint Papandreu győzelme volt a legkevésbé rossz forgatókönyv a görög válságban, amelynek megoldása ezzel viszont egyáltalán nem ér véget.
A legfontosabb kérdés a bizalmi szavazás után az, hogy milyen új kormány alakulhat Görögországban, akár Papandreuval, akár nélküle, illetve hogy elfogadják-e a megszorításokkal járó újabb EU-mentőcsomagot. Csütörtöki híresztelések szerint Papandreu a szavazás előtt állítólag arról egyezett meg a minisztereivel, hogy ha segítenek neki túlélni a pénteki bizalmi szavazást a parlamentben, akkor lemond és átadja a hatalmat egy koalíciós kormánynak.
A bizalmi szavazás előtti beszédében Papandreu azt mondta, szombaton találkozik a görög államfővel, hogy elmondja neki, tárgyalásokat kell kezdeni más politikai pártokkal is egy olyan kormány magalakításáról, amelynek "szélesebb körű az elfogadottsága". Hozzátette, nyitott arra is, hogy megvitassák, ki vezesse a megalakítandó új kormányt.
A Guardian tudósítója a pénzügyminiszter, Evangelosz Venizelosz egyik tanácsadójától úgy értesült, hogy a pénzügyi tárca vezetője veheti át az új kormány irányítását, Papandreu pedig félreáll. "Papandreu Venizeloszt javasolja majd a kormányfői posztra, ő pedig hazamegy" - mondta a lap szerint a tanácsadó. A nem hivatalos információ szerint Papandreu pártja, a szocialisták a kisebb ellenzéki pártokkal alakíthatnak új kormányt, amelyben a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Új Demokrácia nem venne majd részt.
Papandreu a héten azzal korbácsolta fel a pénzpiacok és az EU vezetőinek idegeit, hogy bejelentette, népszavazást tartanának az EU-mentőcsomagról szóló megállapodásról, illetve Görögország eurózónabeli tagságáról. Sokak szerint egy nemmel záruló népszavazás egész Európát is bedönthetné.
Később a kormányfő a beszámolók szerint meghátrálni látszott és úgy tűnt, a népszavazás ötlete lekerült a napirendről - legalábbis akkor, ha politikai egyezség születik az ellenzékkel az EU-mentőcsomag támogatásáról.