2011. október. 28. 10:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 28. 13:30 Világ

Amerikai műholdakat hackeltek meg kínaiak

Két amerikai műhold vezérléséhez férhettek hozzá rövid időre számítógépes kalózok, feltehetően a kínai hadsereg megbízásából - áll a washingtoni kongresszus elé terjesztendő jelentéstervezetben, amelyet kiszivárogtatott csütörtökön az amerikai sajtó.

A gazdasági és biztonságpolitikai ügyekkel foglalkozó kínai-amerikai bizottság által készített jelentés szerint - amely november 16-án kerül a kongresszus elé - a hackereknek valószínűleg sikerült feltörniük az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) által irányított Landsat-7 és Terra EOS AM-1 műholdak információs rendszerét. Az utóbbi esetében "sikerült megtenniük minden lépést, amellyel irányításuk alá vehették a műholdat, de nem adtak neki parancsokat".

Kétszer-kétszer törtek be mindkét tudományos műhold számítógépes rendszerébe. 2007. október 20-án a NASA és az amerikai földtani Intézet (USGS) által közösen működtetett Landsat-7 Föld-figyelő műholdba történt 12 perces vagy még hosszabb beavatkozás, és hasonló időtartamú betörés volt 2008. július 23-án is a jelentés szerint. A szintén a Földet figyelő Terra EOS AM-1 programjába két vagy több percre hatoltak be 2008. június 20-án, és kilenc vagy több percre még abban az évben, október 22-én.

A jelentés készítői arra figyelmeztetnek, hogy az effajta beavatkozások különösen veszélyesek lehetnek abban az esetben, ha nemzetbiztonsági rendeltetésű műholdakkal történnek. Irányításukhoz hozzáférve a támadók megrongálhatják vagy akár meg is semmisíthetik az űreszközöket - hangsúlyozza a jelentés.

A dokumentum szerint "a kínai katonai hatóságok szorgalmazzák az ilyen kalóztevékenységet, főként ha annak célpontjai űrbeli infrastruktúrák földi irányító központjai". Kína rendre tagadja a terhére rótt kibertámadásokat, például a Google elleni júniusi hackerakciókat is.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.