Világ hvg.hu 2011. október. 20. 15:20

Mi várható Kadhafi halála után?

A líbiai kormány előre jelezte, hogy amíg nem fogják el Kadhafit, addig nem jelentik be a forradalom győzelmét és nem kiáltják ki a függetlenséget. Ezért most először is ezek a formális bejelentések következtek - nyilatkozta a hvg.hu-nak Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet munkatársa.

A kutató szerint három szcenárió következhet. A legvalószínűbb Líbia konszolidálódása, amely egy átmeneti időszak során menne végbe, amelynek a végén az államnak demokratikusan megválasztott parlamentje és kormánya lenne.
Az arab tavasz szomszédos országaiban, Tunéziában és Egyiptomban kézzelfogható közelségben vannak a demokratikus választások, de - valószínűleg a mindeddig bujkáló Kadhafi miatt - hasonló céljaikról a líbiai vezetők mindeddig hallgattak.
Az átmeneti tanács korábbi jelzése szerint Kadhafi elfogásától a demokratikus Líbiáig körülbelül 22 hónapos átmenet várható - mondta a kutató. Wagner lehetségesnek tartja, hogy iraki mintára, az egyszemélyi vezető kiiktatása után az előző rendszer haszonélvezői nagy számban, fegyveresen forduljanak szembe a jelenlegi líbiai rezsimmel.
"Az lesz nagyon fontos kérdés, hogy mit csinálnak a Kadhafi-pártiakkal" - jelentette ki a szakértő. Wagner szerint a legvalószínűtlenebb, de még elképzelhető forgatókönyv, hogy az átmeneti erők fordulnak szembe egymással, jelenleg ugyanis a különböző frakciók közül az iszlamisták kezében összpontosul a legnagyobb katonai erő.
Képes összefoglalóink a líbiai harcokról - kattintson a fotóra!
AP

A kutató szerint az, hogy Kadhafi elfogása következtében meghalt, önmagában "nem releváns". Az, hogy a vezető él-e, hal-e, legfeljebb "százaknak, ezreknek" jelenthet annyit, hogy felvegyék a fegyvert.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.