2011 eleje óta rekordot döntött a kalóztámadások száma a világtengereken, még ha egyre gyakrabban végződnek is kudarccal – áll egy kedden közzétett nemzetközi jelentésben.
Az elmúlt kilenc hónapban a tengeren végrehajtott fegyveres és kalóztámadások száma a legmagasabb, amit valaha is feljegyeztünk az adott időszakban – mondta Pottengal Mukundan, a kalóztámadásokat 1991 óta tanulmányozó Nemzetközi Tengerhajózási Hivatal igazgatója.
Januártól szeptemberig 352 támadást számoltak össze, ezek 56 százalékát szomáliai kalózok hajtották végre a Kuala Lumpur-i székhelyű hivatal adatai szerint. A szervezet szerint a szomáliai kalózok egyre növelik működési területüket a szomáliai partoktól a Vörös-tengerig és az Indiai-óceánig.
Még ha szomáliai kalózok növelték is műveleteik számát január és szeptember között (idén 199 támadást hajtottak végre a 2010 január-szeptemberi 126-hoz képest), egyre kevesebb támadás végződik sikerrel: 2011-ben hajófoglalási kísérleteiknek mindössze 12 százaléka járt sikerrel a 2010-es 28 százalékkal szemben.
A hivatal szerint a kalózok "hatékonyságának" csökkenése a térségben állomásozó nemzetközi haditengerészeti erőknek köszönhető, valamint a tengerszállítási ágazat által hozott ajánlások megvalósításának és a biztonsági intézkedések javításának.
"Kiváló munkát végeznek a haditengerészeti erők a kalózok elrettentésében és tevékenységük megzavarásában. A kalózellenes hajók számát meg kell tartani, sőt növelni kell" – közölte Pottengal Mukundan.
A gyakran nehézfegyverekkel is felfegyverzett kalózok körülbelül 625 embert ejtettek túszul, nyolcat megöltek, negyvenegyet pedig megsebesítettek 2011 első kilenc hónapjában.
A hivatal szerint Szomálián kívül Nyugat-Afrikában, Benin partjainál is megnőtt a kalóztámadások száma. Itt nyolc hajót foglaltak el 2011-ben, míg 2010-ben egyáltalán nem volt támadás. Nigéria és Benin szeptember végén közös tengeri járőrözésbe kezdett.