2011. október. 17. 14:32 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 17. 14:23 Világ

Szigorítják a munkaügyi ellenőrzéseket Hollandiában

Két korábbi ellenőrző szerv összevonásával szigorítják Hollandiában a munkaügyi ellenőrzéseket, és az érintett hatóságok még szélesebb hatáskörrel tudnak fellépni a visszaélések ellen.

A szociális és foglalkoztatási minisztérium friss bejelentése szerint a jövő évtől közös irányítás alatt működik majd a tárca felügyelete alá tartozó munkafelügyeleti, valamint a területre szakosodott nyomozószolgálat.

Hollandiában kiemelt ügyként kezelik a munkavállalók megfelelő körülményeinek biztosítását, ugyanakkor számos bejelentés érkezik visszaélésekről is.

A két érintett szerv olyan ügyekkel foglalkozik, mint "embereknek a rabszolgatartáshoz hasonló kizsákmányolása", csalások, az adó- és illetékszabályok kijátszása.

Az egyik honlapján több olyan eset is olvasható, amelyek során kelet-európai országokból Hollandiába csábított munkavállalókat csaptak be, az ígért juttatásokat az állásra jelentkezők nem kapták meg, ehelyett elfogadhatatlan körülmények között dolgoztatták őket, sőt akár nevükkel és papírjaikkal is visszaéltek.

Legutóbb egy olyan triót lepleztek le, akik ukrán vendégmunkásokat lengyel személyazonosságúnak feltüntetve alkalmaztak - a dolgozóknak cserében bérük jelentős részét át kellett adniuk a bandának.

Még tavasszal tartóztattak le egy ötfős bandát, amelynek tagjai magyar munkakeresőket csaptak be: a jelentkezők ígért fizetésüknek csak töredékét kapták meg, ráadásul a szállásért és ellátásért külön kellett fizetniük. A jelentésből az is kiderül, hogy a lakhatáshoz sanyarú körülményeket biztosítottak nekik, meleg vizük például nem volt, és túlzsúfolt szobákban, matracokon kellett aludniuk.

Különösen sok a visszaélés a szezonmunkások körében, ezért a hatóságok ott fokozott figyelemmel próbálják követni a szabálytalanságokat. Egyre szigorúbb az ellenőrzés a mezőgazdaságban; idén kiemelten figyelték a gombatenyésztést is, ahol minden egyes gazdaságot ellenőriztek.

Hollandiában 2009-ben biztosították a szabad munkavállalás lehetőségét a 2004-ben csatlakozott európai uniós tagországok polgárainak. Azóta folyamatosan, de - az Európai Bizottság értékelése szerint - a piacot nem zavaró mértékben növekszik a térségből oda érkező álláskeresők száma.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.