2011. október. 12. 21:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 12. 21:39 Világ

Elítélik az öböl menti arab államok is az iráni összeesküvést

Szaúd-Arábia és az öböl menti arab államok szerdán egyhangúlag elítélték a szaúdi királyság washingtoni nagykövetének meggyilkolására szőtt iráni összeesküvést.

Rijád az Egyesült Államokban leleplezett "aljas és bűnös" összeesküvés kapcsán határozott ellenlépéseket tesz, hogy elhárítson minden kísérletet, amely biztonságának aláásására irányul, vagy arra, hogy "viszályt" szítson polgárai között. Nyilatkozatában ugyanakkor Rijád nem nevezi néven Iránt, amely azonnal "légből kapottnak" és "gyerekmesének" minősítette az amerikai vádakat.

Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter kedden sajtóértekezleten jelentette be, hogy két iráni származású férfi a teheráni kormány támogatásával meg akarta gyilkolni Szaúd-Arábia washingtoni nagykövetét. Az összeesküvők további merényletek elkövetését is tervezték, egyebek közt a szaúdi és az izraeli nagykövetség felrobbantását Washingtonban és Buenos Airesben.

"A királyság határozottan elítéli az egyesült államokbeli nagykövetének meggyilkolására irányuló aljas és bűnös kísérletet" - mondta egy meg nem nevezett szaúdi tisztségviselő az SPA hivatalos hírügynökségnek. A nyilatkozat méltatja a feltételezett iráni merénylet felgöngyölítésére tett amerikai erőfeszítéseket, s hozzáteszi, hogy a szaúdi királyság együttműködik az Egyesült Államokkal az összeesküvők azonosításában.

Abdel-Latif az-Zajáni, az Öböl menti Arab Államok Együttműködési Tanácsának (GCC) főtitkára szerda este leszögezte, hogy a feltételezett összeesküvés "súlyos károkat okoz" a szervezet tagállamai és Irán viszonyában. Nyilatkozatában Zajáni mindenfajta jog és nemzetközi norma "égbekiáltó megsértésének" nevezte a leleplezett összeesküvést. Ugyanakkor felszólította a teheráni vezetést, építse újjá kapcsolatait az öböl menti arab államokkal.

A GCC által tömörített Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek mindegyikében szunnita muszlim dinasztiák vannak hatalmon, s a szervezet országai osztják az Egyesült Államoknak azt a gyanúját, hogy a síita Iráni Iszlám Köztársaság nukleáris fegyverek létrehozásán dolgozik és szélsőséges szervezeteket támogat.

Hirdetés