Katolikus egyházi pedofilok áldozatai tüntetnek a bécsi Stephansdomnál
Olyan emberek tüntetnek csütörtök este a bécsi Szent István székesegyház (Stephansdom) előtt, akiket egyházi személyek rontottak meg. Az érintetteket képviselő egyesület elégedetlen a panaszok feldolgozásával és a kártérítési eljárással. "A visszaélések hosszú éjszakájának" nevezett tiltakozáson a kezdeményezést támogató osztrák művészek verseket olvasnak fel, dalokat adnak elő.
Tiltakoznak az ellen is, hogy - mint fogalmaznak - a katolikus egyház "kiváltságokat" élvez Ausztriában. A résztvevők aláírásokat gyűjtenek az állam és az egyház szigorú elválasztása, állami támogatások megszüntetése érdekében.
A dóm homlokzatára egyházi elöljárók nyilatkozataiból akarnak idézeteket vetíteni. A bécsi érsekség ez ellen tiltakozik. Szóvivőjük úgy fogalmazott: ellenzik, hogy eszközként használják a templomot. A katolikus egyház már tavaly is tiltakozott a dóm előtti kampánycélú rendezvények ellen, miután a bevándorlásellenes Osztrák Néppárt a Bécs jelképének számító középkori székesegyház előtt tartott gyűléseket.
Az osztrák katolikus egyházat megrázta, hogy az elmúlt két évben Németország után Ausztriában is nagy számban kerültek napvilágra gyermekmolesztálási és más lelki vagy fizikai bántalmazási esetek. A sokszor több évtizedre visszanyúló botrányoknak is szerepe volt abban, hogy tavaly minden korábbinál többen, csaknem 90 ezren léptek ki a katolikus egyházból Ausztriában.
Az érintettek részvételével megalakult platform bírálja azt, hogy a jogilag elévült eseteket egy, az egyház felkérésére létrejött bizottság tárgyalja. A tüntetők a vonatkozó jogszabályok megváltoztatását szeretnék. Emellett azzal vádolják a testületet, hogy védelmez egyes magas osztrák egyházi személyiségeket. Egy áldozat tavaly feljelentette Christoph Schönborn bíborost, Bécs érsekét és más magas rangú egyházi képviselőket, azt állítva, hogy tudtak az ügyéről, de eltussolták. Miután az ügyészség leállította a nyomozást, a nő öngyilkosságot kísérelt meg.
A vezetőjéről, Waltraud Klasnic egykori konzervatív politikusról Klasnic-bizottságnak nevezett testülethez 2010 eleje óta több mint ezer panasz érkezett be. A bejelentéseknek kevesebb mint a felét dolgozták fel eddig. Tizenhetet utasítottak el, és több mint négyszáz esetben ítéltek meg kártérítést. A Klasnic-bizottság felállítása mellett az egyházközségeknél működő ombudsmani irodák tevékenységét is fokozták.