2011. október. 05. 09:56 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 05. 11:04 Világ

Náci bűnösök: több száz nyomozást nyitottak meg újra

Németországban több száz olyan, eddig lezáratlan nyomozást nyitottak meg újra, amelyek az egykori haláltáborokban dolgozó őrökkel kapcsolatosak – tudta meg az AP. Az ügyészek John Demjanjuk, a lengyelországi sobibóri tábor egykori őrének elítélését követően vették elő ismét ezeket az ügyeket.

Precedensértékűnek tekinti a németországi ügyészség azt a májusi ítéletet, amelyben John Demjanjuk egykori haláltábor-őrt öt évre ítélték – írja az AP hírügynökség. A most 91 éves Demjanjukot azért ítélték el, mert a vád szerint 1943 márciusa és szeptembere között a sobibóri náci haláltábor őreként legkevesebb 28 060 zsidó fogoly megölésében segédkezett. A férfi most szabadlábon várja a fellebbezési eljárás eredményét.

A németországi ügyészi hivatal náci háborús bűnökkel foglalkozó osztályán azonban nem várták meg a Demjanjuk-fellebbezés eredményét és újra megnyitottak több száz hasonló ügyet – közölte az AP az osztály vezetőjére, Kurt Schrimmre hivatkozva. "Nem akarunk túl sokáig várni, ezért máris megkezdtük a nyomozásokat" – mondta az ügyész, aki szerint az is indokolja az ügyek gyors újbóli megnyitását, hogy a legtöbb gyanúsított már idős, közülük a legfiatalabbak is már 80-as éveikben járnak.

Schrimm szerint közel ezer lehet azoknak a lehetséges gyanúsítottaknak a száma, akik még élnek és bíróság elé állhatnak. Bár neveket nem akart említeni, annyit elmondott, hogy nemcsak Németországban élő gyanúsítottakról lehet szó. Egyelőre viszont nem tudni, hogy a bíróságon a Demjanjuk-ügy felhasználható-e precedensként azoknak az őröknek az esetében is, akik nem kifejezetten haláltáborként létrehozott náci táborokban dolgoztak. Bár ezeket a létesítményeket nem azért hozták létre, hogy megöljék az oda szállított embereket, mégis több ezren veszítették életüket ilyen táborokban is.

A Demjanjuk-döntés azért precedens értékű, mert az egykori náci táborőrt úgy marasztalták el 28 ezer rendbeli emberölésben bűnsegédként, hogy nem volt közvetlen bizonyíték arra, hogy részt vett emberek megölésében. Az elítélés jogi alapja az volt, hogy 1943-ban egy olyan táborban szolgált – a mai Lengyelország területén lévő Sobibórban –, amelyet kifejezetten a foglyok megölése céljából hoztak létre.

Az ügyészség most áttekinti a régi ügyeket, és megpróbálja kiszűrni azokat az eseteket, ahol a gyanúsítottak ugyanabba a kategóriába eshetnek, mint Demjanjuk. Az ügyészség munkáját segítheti az az új kampány, amelyet a náci bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ indít majd a következő két hónapban. Erről Efraim Zuroff, a központ munkatársa beszélt az AP-nek. Szerinte a Demjanjuk-ügy olyan további esetek felgöngyölítésére adott esélyt, amelyekről korábban azt gondolta, sohasem kerülhetnek a bíróság elé.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.