Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök a négy visegrádi ország államfőinek októberi, Magyarországon rendezendő csúcstalálkozóján szívesen folytatna kétoldalú megbeszélést is vendéglátójával, Schmitt Pállal - közölte Marek Trubac, a szlovák államfő szóvivője kedden.
Pozsony már kezdeményezte a megbeszélést, de azt a magyar fél egyelőre nem erősítette meg. "A magyarok a kétoldalú találkozót egyelőre nem erősítették meg nekünk" - közölte a szóvivő. Hozzátette: "Ennek ellenére a lehetőséget szívesen kihasználnánk kétoldalú találkozóra is." Diplomáciai források szerint a kétnapos csúcstalálkozó programja lehetőséget nyújt arra, hogy a részt vevő politikusok kétoldalú megbeszéléseket is lebonyolíthassanak.
Gasparovic és Schmitt tavaly ősszel a nyugat-csehországi Karlovy Varyban, szintén a V4-es államfői csúcstalálkozó alkalmával tárgyalt egymással első ízben. Schmitt Pál idén januárban hivatalos látogatást tett Szlovákiában, ahol Gasparovicon és a szlovák vezetőkön kívül a szlovákiai magyar kisebbség képviselőivel is találkozott.
A visegrádi államfői csúcstalálkozóra október 7-én és 8-án kerül sor Budapesten, illetve Visegrádon. A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák államfő a csúcstalálkozó első napján Budapesten részt vesz a Közép-Európa gazdasági potenciálja és lehetőségei elnevezésű konferencián, amelyre a Corvinus Egyetemen kerül sor. A tanácskozáson az államfők beszédet mondanak. A csúcstalálkozó második napján a köztársasági elnökök Visegrádra látogatnak.
A visegrádi csoport - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - idén februárban ünnepelte megalakulásának 20. évfordulóját. Az eredeti nyilatkozatot a magyarországi Visegrádon írta alá 1991. február 15-én Václav Havel és Lech Walesa, csehszlovák, illetve lengyel köztársasági elnök, továbbá Antall József magyar miniszterelnök. Csehszlovákia kettéválásával, az önálló Csehország és Szlovákia megalakulásával, 1993-ban a visegrádi hármasból négyes lett.
A csoport elnöki tisztségét ez év júliusától egy évig a Cseh Köztársaság tölti be. A cseh elnökség kiemelt figyelmet kíván fordítani az EU jövőbeni költségvetésére és a közös energiapolitikára.