2011. szeptember. 26. 20:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 26. 19:55 Világ

Önmérsékletet kért a görög kormányfő a töröktől

Önmérsékletre intette a görög kormányfő hétfőn török hivatali partnerét, aki nemrég őrültségnek nevezte, hogy a ciprusi görög kormány fúrásokat végeztet Ciprus partjainál, és kiaknázná az ott rejlő gázkincset.

A görög kormányszóvivő tájékoztatása szerint Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök telefonon beszélt Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel, és azt mondta neki: "önmérsékletre és nyugalomra van szükség", és hogy "tartózkodni kell az egyoldalú lépésektől, mert ezek problémát okoznak a régióban".

A török miniszterelnök - hivatalának közlése szerint - kifejtette görög hivatali partnerének: előbb békemegállapodást kellene kötni a kettéosztott Cipruson, és csak ezután lenne szabad hozzákezdeni a gázkitermeléshez a földközi-tengeri sziget partjainál.

A ciprusi törökök attól tartanak, hogy elesnek az esetleges békemegállapodás előtt kitermelt földgáz eladásából befolyó bevételtől, pedig szerintük ennek egy része őket illeti. A ciprusi görög vezetés azt ígérte: a konfliktus rendezésétől függetlenül meg fogja osztani a bevételeket a sziget török részével.

A ciprusi görög kormány megbízásából a Noble Energy amerikai cég múlt héten megkezdte a fúrásokat Ciprus keleti partjainál, amire válaszul a török kormány megállapodást kötött a ciprusi török vezetéssel arról, hogy a TPAO török olajvállalat is feltárási munkákba kezd a törökök lakta Észak-Ciprus part menti vizein.

Úgy volt, hogy török-görög miniszterelnöki találkozó lesz az ENSZ-közgyűlés éves ülésszakán, de Papandreu a görög államadósság-válság miatt végül nem tudott elutazni New Yorkba. A tervek szerint a két miniszterelnök október végén-november első felében tárgyalhat egymással Ciprusról.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.