2011. szeptember. 23. 06:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 23. 06:54 Világ

Gyilkosság és kínzás gyanújával került házi őrizetbe egy koszovói képviselő

Az Európai Unió koszovói igazságügyi és rendőri missziójának (EULEX) egyik bírája harminc napra házi őrizetbe helyezte és bevonta az úti okmányait Fatmir Limaj háborús bűnökkel gyanúsított koszovói parlamenti képviselőnek.

Fatmir Limaj a Hashim Thaci koszovói miniszterelnök vezette Koszovói Demokrata Párt (PDK) második számú vezetője jelenleg, és az egykori Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egyik ismert parancsnoka volt. Őt és az UCK másik kilenc volt tagját konkrétan azzal gyanúsítják, hogy az 1998-99-es koszovói háború idején megsértették albán és szerb civilek, valamint hadifoglyok emberi jogait, gyilkosságokat követtek el, embereket kínoztak. 

A koszovói alkotmánybíróság néhány napja mondta ki, hogy a parlamenti képviselők nem élveznek mentességet és őrizetbe vehetőek. "Limajt házi őrizetbe helyezték egy hónapra, és úti okmányait ideiglenesen elkobozták" - közölte csütörtökön Hanns-Christian Klasing, az EULEX szóvivője. Az egyelőre nem tudni, hogy mikor kezdődik meg Limaj pere. 

A koszovói albánok által felszabadítónak és hősnek tekintett Limaj hasonló vádak miatt került a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék elé. A hágai törvényszék azonban 2005 novemberében felmentette a vádak alól. Limaj ismét ártatlanságát hangsúlyozta, azzal érvelve, hogy a terhére rótt cselekmények elkövetésének idején nem is tartózkodott Koszovóban, hanem Albániában volt. Limaj 2008 januárja és 2011 februárja között a közlekedési minisztérium élén állt, de hatalommal való visszaélés és korrupció vádja miatt távozott a miniszteri posztról. 

A Koszovó és Szerbia közötti háborúban több mint tízezer civilt öltek meg, túlnyomórészt albán nemzetiségű koszovóiakat. További nyolcszázezer ember otthona elhagyására kényszerült a volt szerbiai tartományban. A háború lezárását a NATO kényszerítette ki a Szerbiára mért légi csapásaival, majd Koszovó az ENSZ felügyelete alá került. Koszovó 2008-ban kiáltotta ki egyoldalúan függetlenségét Szerbiától, és az ENSZ több mint 80 tagállama ismerte el eddig.

Hirdetés