Obama Sarkozyvel és Cameronnal tárgyalt a világgazdaságról
Az európai adósságválságról és a közel-keleti békefolyamatról folytatott eszmecserét Barack Obama amerikai elnök a francia államfővel és a brit miniszterelnökkel szerdán New Yorkban, ahol az ENSZ-közgyűlés 66. ülésszakának megnyitójára gyűltek össze az első számú vezetők szerte a világból.
Bár a figyelem elsősorban a közvetlen izraeli-palesztin béketárgyalások felújítását célzó erőfeszítésekre összpontosul, az Egyesült Államokat mélyen nyugtalanítja az európai adósságválság és annak lehetséges hatása a recesszióból kilábaló amerikai gazdaságra. Az ügy fontosságát mutatja, hogy a Nicolas Sarkozy francia elnökkel és David Cameron brit kormányfővel tartott találkozókon jelen volt Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter és a Fehér Ház több más magas rangú tisztségviselője is.
Obama - aki a múlt héten sürgette az eurózóna tagállamait, hogy harmonizálják fiskális politikájukat a monetáris unió mintájára - a Sarkozyvel folytatott megbeszélés elején méltatta a francia-amerikai együttműködést, amellyel igyekeznek kidolgozni a gazdaság irányítását célzó összehangolt globális stratégiát. Sarkozy kifejtette, hogy sok a teendő a világgazdaság fellendítésében, s a tizenkilenc legnagyobb gazdaságot és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport novemberi csúcstalálkozójának házigazdájaként is első számú feladatának tekinti, hogy rátaláljanak a növekedés útjára. Arról biztosította Obamát, hogy az euróövezet igyekszik megoldani az adósságválságát, és támogatja a leginkább bajba került Görögországot.
Közös sajtótájékoztatójukon Obama üdvözölte a francia-amerikai partnerséget a líbiai és az elefántcsontparti válság kezelésében, de nem volt hajlandó egy szóval sem kommentálni Sarkozy azon javaslatát, hogy a palesztinok ideiglenesen kapjanak "megfigyelő állam státust" az ENSZ-ben, s dolgozzanak ki menetrendet a végleges izraeli-palesztin békemegállapodás egy éven belüli megkötésére. A francia elnök sem tett utalást kezdeményezésére, hanem inkább amerikai kollégája "bátorságát, intelligenciáját és érzékenységét" dicsérte.
Egy órával korábban, a brit kormányfővel folytatott megbeszélésen Obama ugyancsak üdvözölte a "nagyon szoros" együttműködést Nagy-Britanniával a "világgazdaság számára oly nehéz pillanatban".
Az amerikai elnök tárgyalást folytatott Noda Josihiko új japán miniszterelnökkel is. Azt ígérte, hogy az Egyesült Államok továbbra is segítséget nyújt a márciusi földrengés és szökőár által letarolt japán területek újjáépítéséhez, különös tekintettel a fukusimai atomerőmű-katasztrófára. Egyetértettek abban, hogy országaiknak a gazdasági növekedésre és a fiskális helyzet kézben tartására kell koncentrálni.
Obama még szerdán tárgyal Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel, majd Hillary Clinton amerikai külügyminiszter veszi át a stafétabotot és folytatja az egyeztetést a palesztin, illetve az izraeli vezetőkkel.