Többórás rendőrségi kihallgatás után szerdára virradóra Belgrádban őrizetbe vették a Vörös Sapkásoknak is nevezett volt különleges szerb rendőri egységek három tagját azzal a gyanúval, hogy részt vettek a Különleges Műveletek Egységei (JSO) nevű alakulatoknál 2001 novemberében kirobbant fegyveres lázadásban.
Tíz évvel ezelőtt a JSO fellázadt alakulatai megtagadták az engedelmességet, fegyveresen az utcákra vonultak és egy időre lezárták az egyik belgrádi hidat. A szervezett bűnözés felszámolására létrehozott szerb ügyészség a lázadást a Zoran Gyingyics néhai szerb miniszterelnök meggyilkolásához vezető események első láncszemének tekinti.
A szerb bűnüldöző szervek és az ügyészség az utóbbi hónapokban rendkívül szerteágazó és alapos munkába kezdett, hogy felderítse pontosan: kik és kiknek az utasítására gyilkolták meg 2003. március 12-én Zoran Gyingyics miniszterelnököt. A belgrádi sajtó szinte naponta számol be újabbnál-újabb részletekről, és a jelekből ítélve a szálak messzire vezetnek. Tanúvallomások alapján egyes "felső körökhöz" tartozó személyek is érintettek lehetnek az ügyben.
A merénylet egyik résztvevője Milos Simovic volt, aki az úgynevezett zimonyi klánhoz tartozott, és akit távollétében előbb 30, majd 40 év börtönbüntetésre ítéltek. Tavaly júniusban fogták el. A merénylet hátterének teljes kivizsgálására indított újabb vizsgálati eljárásban Simovics az Ügyészség tudomására hozta, hogy a gyilkosságot Nebojsa Csovics, a szerb kormány akkori alelnöke "rendelte meg". Csovics, az őt ért vádakat "értelmetlen fecsegésnek és rágalmazásnak" nevezte.
A JSO-lázadás hátterének kiderítését Szrdja Popovics, a Gyingyics család ügyvédje kezdeményezte még 2010 novemberében, amikor büntető feljelentést tett az ügyben. Ennek alapján vették őrizetbe szerda virradóra Veszelin Lecsicset, a feloszlatott JSO egykori biztonsági főnökét, Mica Petrakovicsot, a csendőrség tagját és Vladimir Poticsot, a terrorelhárító alakulatok tagját.
A Gyingyics család ügyvédje tavaly ugyancsak büntető feljelentést tett Vojislav Kostunica volt kormányfő, Aca Tomics, a katonai biztonsági hivatal volt vezetője és még néhány személy ellen. Kostunicát azzal vádolja, hogy az ország akkori alkotmányos rendelkezései ellenére nem fojtotta el a fegyveres lázadást, Aca Tomics terhére pedig azt rója az ügyvéd, hogy "lázadásra uszított, amikor ígéretet tett arra, hogy a katonaság nem fog beavatkozni".
A Gyingyics elleni merényletben először 2007 májusában hoztak ítéleteket: A két fővádlottat Milorad Ulemek Legiját, a Vörös Sapkások egykori parancsnokát, mint a merénylet kitervelőjét és Zvezdan Jovanovics Zvekit, a gyilkosság tényleges elkövetőjét negyven-negyven évi börtönre ítélték. A per további tíz vádlottjára - titkosszolgálati tisztekre és a zimonyi klán tagjaira - összesen 298 év börtönbüntetést szabtak ki.