A palesztinok többsége akarja az ENSZ-tagságot
A palesztinok túlnyomó többsége támogatja az ENSZ-tagsági kérelem benyújtását, jóllehet tisztában vannak azzal, hogy súlyos gazdasági következményekkel járhat ez a kezdeményezés.
Ez derült ki egy palesztin közvélemény-kutató intézet felméréséből, amelynek adatait hétfőn hozták nyilvánosságra. Eszerint a palesztinok 83 százaléka támogatja a kérelem benyújtását, de 77 százalékuk arra számít, hogy az Egyesült Államok megvétózza a Biztonsági Tanácsban a palesztin állam elismerését.
A megkérdezettek 78 százaléka attól tart, hogy Izrael felfüggeszti a palesztinokat illető adóbevételek átutalását, és szigorítja a palesztinokkal szembeni intézkedéseket. A válaszadók 64 százaléka úgy hiszi, hogy az Egyesült Államok is gazdasági szankciókkal sújtja a palesztin területeket.
A palesztinok 54 százalékának áll szándékában, hogy részt vegyen az e hétre meghirdetett, a kérelem támogatását kifejezésre juttató békés tüntetéseken. A Palesztin Hatóság kizárólag az ellenőrzése alatt álló területeken engedélyezi a demonstrációk megtartását, hogy visszaverje a tömeges erőszak lehetőségére figyelmeztető izraeli érvet.
Ciszjordániában és a Gázai övezetben pár nappal azelőtt kérdeztek meg 1200 embert, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök New Yorkba utazott az ENSZ-közgyűlésre. Abbász a tervek szerint pénteken adja át az ENSZ-főtitkárnak a Biztonsági Tanácsnak címzett kérelmet, amelyben a palesztin állam 1967-es határok közötti elismerését követelik.
Szalám Fajjád palesztin miniszterelnök hétfőn New Yorkban kijelentette, hogy a palesztinok az önálló államuk ENSZ-beli elismerésére tett kísérletet az ügyük előmozdítása és a szabadsághoz való közeledés lehetőségének tekintik. Tárgyalópartnere, Jonas Gahr Störe norvég külügyminiszter közölte, hogy a Palesztina elismerését támogató országok szerint a palesztinok képesek önálló államuk irányítására, de a gazdaság nagyon sebezhető.