A gázfeltárás beszüntetését követeli Törökország Ciprustól
Törökország felszólította hétfőn a ciprusi kormányt, hogy azonnal szüntesse be egy amerikai székhelyű céggel együtt folytatott gázfeltárási munkálatait a török és görög közösség között megosztott sziget partvidékén.
Ankara egyben kilátásba helyezte, hogy hasonló feltárásokat kezd és hadihajók kísérik majd a török kutatóhajókat a Földközi-tengeren.
Törökország nem ismeri el szuverén államként a Ciprusi Köztársaságot és ellenezi az olaj- illetve gázfeltárást a térségben. Véleménye szerint a feltárások kárt okozhatnak a régóta folyó egyesítési tárgyalásoknak is.
Taner Yildiz török energiaügyi miniszter újságíróknak azt mondta: a Törökország és az Észak-ciprusi Török Köztársaság között tervezett, a határok kitűzését célzó megállapodás azt eredményezheti, hogy a TPAO török olajvállalat jelen lesz a partmenti vizeken Ciprus északi részén.
Törökország ellenzi azt, hogy a nemzetközi közösség által elismert Ciprusi Köztársaság nekikezdjen a korábban október elejére tervezett gázfeltárásnak a Földközi-tenger keleti részében. Ankara azzal érvel, hogy a ciprusi görög hatóságoknak, amelyek csupán a sziget déli részét uralják, nincs joguk a gázfeltárásra, miután a szigetet két részre osztották. Török vélekedés szerint a feltárások hasznából a ciprusi török közösségnek is részesülnie kell.
Ciprust 1974 óta osztják török (északi) és görög (déli) részre.