Egy korábbi bejelentés alapján koszovói rendőrök és vámosok ma átveszik a KFOR-tól két északi átkelő ellenőrzését. Ez hónapok óta heves tiltakozó akciókat vált ki az ott élő szerbek részéről. Ma reggel nyolc órakor KFOR-os helikopterek ereszkedtek a koszovói Jarinje és Brnjak határátkelőkre. Szerbiai weblapok szerint az erőszak bármelyik pillanatban újra kitörhet.
A KFOR német katonái újságíróknak azt mondták, hogy egyelőre csak az EULEX rendőrei és vámosai érkeztek Jarinjébe, s az átkelőt mindaddig zárva tartják, amíg a közelben emelt úttorlaszoknál összegyűlt szerbek nem távoznak a helyszínről. A brnjaki átkelőnél, fél órával az EULEX rendőreinek megérkezése után leszállt egy másik helikopter is, amely a koszovói kormány vámosait vitte a helyszínre. Ennél az átkelőnél francia és német KFOR-katonák teljesítenek szolgálatot.
A feszült helyzet oka, hogy a koszovói kormány bejelentette, a mai nap folyamán rendőröket és vámosokat küld a jarinjei és a brnjaki határátkelőkhöz, amelyeket már júliusban is megpróbált az ellenőrzése alá vonni. Akkor összecsapások törtek ki a helyi szerbekkel, akik útakadályokat állítottak fel a környéken, és az egyik határátkelőt le is rombolták. Az átkelőket az incidensek után a nemzetközi erők ellenőrzése alá helyezték, péntekre azonban - korlátozott hatáskörrel - koszovói albán vámosok és rendőrök telepítését ígérték.
Egyetlen mondatot sem sikerült elfogadni
Tegnap - a nyugati országok ellenkezése miatt - nyilatkozat közzététele nélkül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsának Koszovóval foglalkozó rendkívüli ülése.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet azt mondta: országa csupán egy egymondatos nyilatkozat közzétételét szorgalmazta, amely hangsúlyozta volna annak szükségességét, hogy Belgrádnak és Pristinának párbeszéd útján kell rendeznie a vitás kérdéseket. Csurkin szerint legnagyobb meglepetésére a BT egyes tagjai még ezt sem voltak hajlandóak elfogadni, de Moszkva álláspontjával egyetértett Brazília, India, Kína és Dél-Afrika.
Vuk Jeremics szerb külügyminiszter szerint a BT nem támogatta Pristina beharangozott egyoldalú lépését, és tagjai többségének komoly fenntartása volt ezzel kapcsolatosan. Jeremics szerint az ENSZ-főtitkár koszovói megbízottjának beszámolója hidegzuhanyként érte Pristina képviselőit. Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszter ezzel szemben azt hangoztatta, hogy a két határátkelő ellenőrzésének átvétele összhangban áll az ENSZ 1244-es koszovói határozatával, az EULEX mandátumával és a nemzetközi joggal is.