Lesújtó véleményt fogalmaztak meg a WikiLeaks hírportál által kiszivárogtatott titkos amerikai diplomáciai jelentések Anna Fotyga volt lengyel külügyminiszterről - írta a lengyel sajtó.
A diplomáciai iratok 2006 őszén keletkeztek, miután 2006 májusában az akkor kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt koalícióra lépett két kisebb populista formációval, az Önvédelemmel (Samoobrona) és a Lengyel Családok Ligájával (LPR), és Anna Fotyga lett a külügyminiszter, akinek kinevezése kapcsán Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök azt mondta: "visszaszereztük a külügyminisztériumot".
A varsói amerikai nagykövet azt írta Fotygáról, hogy csekély külpolitikai tapasztalata van, és a gyanakvás és bizonytalanság légkörét honosította meg a külügyminisztériumban. Úgy jellemezte őt, mint aki feltétlen lojalitást tanúsít Lech Kaczynski államfő iránt, aki szoros ellenőrzése alá vonta a lengyel külpolitikát. Ennek nyomán a külügyi tárca veszített hatékonyságából az európai intézményekben, és általában romlott a lengyel külpolitika minősége.
"Elég általános az a meggyőződés, hogy Fotyga a legapróbb ügyekben is konzultál az államfővel" - áll az egyik amerikai jelentésben. Egy másik irat szerint heteket kell várni a külügyminiszter döntéseire. Amerikai diplomaták szerint nyugtalanítóak a tárca személyi döntései: törvényszerű, hogy Lech Kaczynski nem nevez ki nagykövetnek olyan diplomatákat, akik a Szovjetunióban tanultak, és nem bízik azokban sem, akik a liberális Szabadság Uniójával (UW) voltak kapcsolatban, vagy Bronislaw Geremek, az UW volt elnökének bizalmasai.
Fotyga az először a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális lap által nyilvánosságra hozott WikiLeaks-kiszivárogtatásokat "választási manipulációnak" nevezte. Szerinte nem véletlen, hogy ezeket a parlamenti választások előtt publikálták. A Londonban tartózkodó Radoslaw Sikorski külügyminiszter csütörtökön egy rádióinterjúban ezt mondta: "nem kellemes, ha a lengyel külügyminiszterről ilyesmiket írnak egy olyan fontos ország diplomatái, mint amilyen az Egyesült Államok". A Fotygáról alkotott amerikai vélemény szerinte annál is inkább lesújtó, mert "a külügyminiszter asszony számára különösen fontos volt az Egyesült Államok álláspontja".
A WikiLeaks szerint az amerikai diplomácia nem csak Fotyga tevékenységét értékelte negatívan. A kiszivárogtatások szerint 2008 márciusában Radoslaw Sikorski külügyminiszter bocsánatot kért Victor Ashe varsói amerikai nagykövettől amiatt, hogy egy nem hivatalos amerikai diplomáciai irat a tervezett európai rakétavédelmi pajzs ügyében idő előtt eljutott a sajtóhoz. Sikorski megígérte, hogy a kiszivárogtatás miatt "fejek fognak repülni, rangjuktól függetlenül".