Új atomerőművet avatnak Iránban
Irán több halasztás után szeptember 12-én hivatalosan felavatja és szolgálatba állítja a bushehri atomerőművet – közölte kedden Ali Akbar Szálehi külügyminiszter az iráni IRNA hírügynökséggel. Teherán eközben korlátozta azt a javaslatát, amely szerint teljes mértékben együttműködik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) nukleáris programjának ellenőrzése terén.
Az orosz gyártmányú reaktort a hét végén kapcsolták az áramelosztó hálózatra csökkentett teljesítménnyel. Az 1000 megawatt teljesítményű reaktor szeptember 12-től már 40 százalékos teljesítménnyel dolgozik majd. A teljes termelési kapacitás elérésére kitűzött dátum nem ismeretes, de Mahmúd Ahmadinezsád köztársasági elnök szerint ez még az év vége előtt megtörténik.
A dél-iráni Bushehr városban létesített atomerőmű Oroszországban előállított hasadóanyaggal üzemel és a nukleáris hulladékot is Oroszországba szállítják vissza. Az erőmű jelenleg orosz szakemberek felügyelete alatt működik, de helyüket hamarosan iráni szakemberek veszik át. Az erőműnek az eredeti tervek szerint már hosszabb ideje áramot kellene termelnie, de hálózatra kapcsolását több alkalommal el kellett halasztani. Legutóbb technikai okok miatt, mivel vírusfertőzés késleltette számítógépes rendszerének üzembe helyezését.
Teherán eközben korlátozta azt a javaslatát, amely szerint teljes mértékben együttműködik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) nukleáris programjának ellenőrzése terén, mondván, hogy indítványa nem terjed ki az atomsorompó-szerződés kiegészítő jegyzőkönyvére.
A jegyzőkönyv az ellenőrzések lehetőségeit bővíti, vagyis megteremti a jogi kereteket ahhoz, hogy a NAÜ ellenőrei előzetes bejelentés nélkül látogatást tegyenek olyan objektumokon, amelyeket a vizsgált ország nem jelentett be nukleáris létesítményként az ENSZ-szervnél. A váratlan ellenőrzésekkel azt szeretnék megakadályozni, hogy titkos helyeken nukleáris fegyvert állítsanak elő.
Ferejdún Abbászi Davani, az iráni atomprogram vezetője az ISNA hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: Teherán kész arra, hogy a NAÜ "teljes ellenőrzés" alá vonja az iráni atomprogramot a következő öt évben, ha feloldják az Irán ellen hozott szankciókat. Az illetékes ugyanakkor nem fejtette ki: mit ért a "teljes ellenőrzés" kifejezés alatt.
Az ISNA kedden feltett kérdésére, hogy Irán elfogadná-e a kiegészítő jegyzőkönyvet, Davani azt válaszolta, hogy nem. "Együttműködésünk a NAÜ normáinak és szabályainak a keretébe illeszkedik azzal a feltétellel, hogy az ügynökség tiszteletben tartja jogainkat. Nem fogadunk el további kötelezettségvállalást."
Arra a kérdésre, hogy mit ért a NAÜ "teljes ellenőrzése" kifejezés alatt, Davani lényegében az előző nap mondott szavait ismételte meg. "Mindig is teljes mértékben együttműködtünk a NAÜ-vel. Ez az együttműködés folytatódik, és már most kiterjedtebb, mint azt a NAÜ szabályai előírják" – válaszolt szűkszavúan az iráni atomprogram vezetője.