Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa kedden nagy szavazattöbbséggel olyan határozatot fogadott el, amely elítéli a szíriai hatóságok által a rendszerellenes tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszakot és követeli, hogy Damaszkusz működjön közre a március óta elkövetett atrocitások kivizsgálásában.
A 84 tagú testület 33:4 arányban fogadta el a dokumentumot. Rá szavazott a Tanács valamennyi arab tagja, ellene volt viszont Ecuador, Kína, Kuba és Oroszország. Negyvenhét ország tartózkodott.
Az eredeti határozattervezetet az orosz és kínai vétótól tartva a szövegezők jelentősen enyhítették, s az emberi jogok súlyos megsértésére utaló címét is megváltoztatták. Ennek ellenére a dokumentum erőteljes bírálata azoknak a módszereknek, amelyekkel Bassár el-Aszad szíriai elnök megpróbálja letörni az uralma elleni tiltakozást.
A Tanács "erőteljesen elítéli azt, hogy a szíriai hatóságok folyamatosan súlyos és szisztematikus emberijogsértéseket követnek el, például önkényes kivégzéseket hajtanak végre, túlzott erőszakot alkalmaznak, gyilkolják és üldözik a tiltakozókat és az emberi jogok védelmében fellépőket, önkényesen fogva tartanak embereket, erőszakosan eltüntetik őket, s foglyokat, köztük gyerekeket kínoznak és rosszul bánnak velük".
A Szíriát a Tanácsban képviselő diplomata teljes mértékben politikai indíttatásúnak nevezte a határozatot, de közölte, hogy országa "valamikor a közeljövőben" kész fogadni egy ENSZ által az emberi jog megsértésének vizsgálatára kiküldött csoportot.
Festékbomba a berlini nagykövetségre
Ismeretlenek festékbombákat dobtak Szíria berlini nagykövetségére, és az épület homlokzatára felírták, hogy "Szabadságot Szíriának".
A berlini rendőrség szóvivője szerint az esetnek, amely hétfőn kora reggel történt, nincs gyanúsítottja. Összesen 26 festékpatron találta el az épületet, s a rombolást reggel fél öt tájban vették észre.