Vizsgálhatja az ENSZ a humanitárius helyzetet Szíriában
Az ENSZ bizottságot küld szombaton Szíriába a humanitárius helyzet felmérésére – jelentette be csütörtökön a Humanitárius Ügyek Koordinációs Irodájának vezetője. Hozzátette, hogy Damaszkusz lehetővé tette a csoport vizsgálódását. Négy európai ország bejelentette, hogy határozati javaslatot készítenek elő Szíria elleni szankciókról.
Csütörtökön zárt ajtók mögött tanácskozást tartott Szíria ügyében az ENSZ legfőbb szerve, a Biztonsági Tanács, és meghallgatta Navi Pillaynek, az ENSZ emberi jogi főbiztosának és Valerie Amosnak, a koordinációs iroda vezetőjének beszámolóját a szíriai helyzet legújabb fejleményeiről.
Amos szerint hivatala biztosítékot kapott Damaszkusztól arra, hogy a bizottság bárhova ellátogathat az országban, ezért "azokra a helyekre fog koncentrálni, ahonnan erőszakcselekményekről érkezett jelentés". Hozzátette: nem fogadnák el Damaszkusztól, hogy a bizottság csak egyszer járhasson Szíriában, és mindig ragaszkodni fognak ahhoz, hogy korlátozás nélkül bárhova eljuthassanak.
Navi Pillay emberi jogi főbiztos pedig a tanácskozás után tartott sajtótájékoztatón ugyanazt a megállapítást tette, mint egy aznap Genfben nyilvánosságra hozott ENSZ-jelentés: emberiesség elleni bűncselekményeknek minősülhetnek a szíriai tüntetőkkel szembeni erőszakcselekmények, ezért ezekkel foglalkoznia kell a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak.
A jelentést egy 13 fős bizottság készítette a világszervezet Emberi Jogi Tanácsa számára, és egyebek mellett azt állapította meg, hogy március közepétől július közepéig legalább 1900-an haltak meg a zavargásokban Szíriában.
Közben Nagy-Britannia, Franciaország, Portugália és Németország bejelentette, hogy határozati javaslatot készítenek elő a BT számára Szíria elleni szankciókról.