Világ MTI 2011. augusztus. 15. 10:28

Washington számon kéri Kínán a repülőgép-hordozót

Visszatért első próbaútjáról az északkelet-kínai Talien (Dalian) kikötőjébe az első kínai repülőgép-hordozó - jelentette hétfőn a Hszinhua hírügynökség.

Visszatért első útjáról Kína első repülőgép-hordozója. A hadihajó öt nap után, vasárnap délelőtt érkezett vissza útjáról, amely nagy figyelmet keltett világszerte a szakértők körében, tekintve a növekvő aggodalmakat Kína területi és tengeri törekvési miatt.

Tűzijáték fogadta a 306 méter hosszú vízi jármű befutását a kikötőbe. A Varjag osztályú hajót Kína 1998-ban vásárolta meg Ukrajnától 20 millió dollárért, akkori közlés szerint úszó szállodának és kaszinónak, de a szigorú biztonsági intézkedések miatt kezdettől fogva sejteni lehetett, hogy Peking saját anyahajót akar építeni. 

Az út során végzett "tengeri kísérletek zökkenőmentesen zajlottak le" - írta a Hszinhua, hozzátéve, hogy a hordozón, amelynek még nincs neve, további átalakításokat hajtanak még végre. Ezekről azonban nem közölt részleteket a hírügynökség. 

AP

Szombaton a kínai sajtó azt az értesülést közölte, hogy repülőgyakorlatok lehetségesek a hajón, a gépek leszállását, majd azonnali felszállását gyakorolhatják, de a végleges leszállást nem. 

Független szakértők szerint Kína e hadihajóval lélektani hatásra törekszik a térségben olyan időben, amikor kiújulóban van több régi területi vitája is szomszédaival, főként Japánnal és Vietnámmal. Bár Kína azt bizonygatta, hogy a hordozót "tudományos kutatásra, kísérletekre és kiképzésre" használják majd, annak első útja "hullámokat keltett" a nemzetközi politikában is. 

Washington szerdán kifejezte aggodalmát, kérve, hogy "Kína adjon magyarázatot, mi szüksége van ilyen eszközre". Kitazava Tosimi japán nemzetvédelmi miniszter szintén magyarázatot kért pénteken Pekingtől, "támadó jellegű" eszköznek minősítve a repülőgép-hordozót.

Hirdetés
hvg360 Földes András 2025. január. 13. 14:30

Veszélyes játékot játszik Trump Grönlandon – nyakunkon az új gyarmati korszak?

Grönland olvadó jégtakarója nemcsak a klímát, hanem a világpolitikát is átformálja. A szituáció olyan, mintha új földrészt fedeztek volna fel. Bemutatjuk a jeges sziget ismeretlen oldalát, amiből kiderül, miben hasonlít Ózd és Grönland, és miért akarja akár fegyverrel is megszerezni a szigetet Donald Trump.