Jelentős fölénnyel nyerte meg Argentínában a vasárnapi elnök-előválasztást a hivatalban lévő középbal irányultságú államfő, Cristina Fernandez, így valószínű, hogy az októberi választáson ő lesz a befutó, s újabb négy éves mandátumot kap beavatkozás-párti gazdaságpolitikájának folytatására.
Fernandez a voksok 50 százalékát szerezte meg vasárnap, csaknem 38 százalékkal előzve meg a második helyen végző centrista ellenzéki kongresszusi képviselőt, Ricardo Alfonsint és a harmadikként végző volt elnököt, Eduardo Duhaldét - jelentette be az argentin választási hatóság a szavazatok 61 százalékának feldolgozása alapján.
Argentínában 2009-ben vezették be a mindenki számára kötelező, nyílt és egyidejű előválasztás rendszerét, amelynek a jelöltek kiválasztása lenne a célja. Mivel azonban a mostani voksolás idejére már minden párt kiválasztotta saját jelöltjét, s a szavazók bármelyikükre leadhatták a voksukat, az előválasztás voltaképpen egy országos közvélemény-kutatásnak felel meg.
A választás eredményei megmutatták, hogy Cristina Fernandeznek nincs valódi kihívója, legfeljebb csak akkor veszítheti az október 23-án esedékes elnökválasztást, ha a megosztott ellenzék összefog egy jelölt mellett. Az elnökválasztáson a nyertesnek legalább a voksok 45 százalékát meg kell megszereznie az első fordulós győzelemhez, vagy 40 százalék fölötti eredmény mellett legalább 10 százalékkal kell megelőznie a második helyezettet.
Második elnöki ciklusában Fernandeznek kemény kihívásokkal kell majd szembenéznie: kordában kell tartania a 25 százalékra rúgó inflációt, miközben a gazdasági növekedés elhanyagolható; költségcsökkentést kell elérnie a gabonatermelésben, s arról is gondoskodnia kell, hogy az államadósság visszafizetése miatt ne merüljenek ki a központi bank tartalékai. Győzelmi beszédében a népszerű politikus utalt is a globális gazdasági válság hatásaira, de hangsúlyozta, hogy Argentínának gazdaságilag függetlennek kell maradnia. "Nem csak a politikai demokráciánkra, hanem a gazdasági demokráciánkra is ügyelnünk kell" - mondta.
Az 58 éves Fernandez az elmúlt években többször magára haragította a Wall Street-et olyan gazdaságpolitikai intézkedéseivel, mint például az árszabályozás bevezetése, a központi bank tartalékainak kifosztása vagy a piaci becslésekhez képest alacsony inflációs adatok közzé tétele.