Világ MTI 2011. július. 29. 16:57

Pozsony rákérdezett, vajon szlovák állampolgár-e az MKP elnöke

Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke igennel válaszolt a belügyminisztérium azon kérdésére, hogy vajon a Szlovák Köztársaság állampolgára-e, vagy sem.

A politikus a tárca kérdésére válaszolva felhívta a figyelmet arra, hogy a szlovák alkotmány szerint "senki sem fosztható meg a Szlovák Köztársaság állampolgárságától akarata ellenére". "Ezért a 2011. július 12-i keltezésű levelükben feltett kérdést tárgytalannak tartom" - zárta levelét Berényi József.

Az ügy előzménye, hogy Berényi József még január 3-án kérvényezte a magyar állampolgárságot, majd emiatt az ellenzéki Szlovák Nemzeti Párt (SNS) feljelentette. Berényi nem hozta nyilvánosságra, hogy megkapta-e a magyar állampolgárságot. Az SNS beadványában úgy véli, hogy Berényi már megkapta a magyar állampolgárságot, tehát a hatályos szabályok szerint elveszítette szlovák állampolgárságát, így nem állhat szlovákiai politikai párt élén.

A szlovák parlament tavaly májusban - még a Fico-kormányzat idején - úgy módosította az állampolgársági törvényt, hogy az a személy, aki más ország állampolgárává válik, elveszti a szlovák állampolgárságot. A belügyminisztérium a SNS beadványa nyomán érdeklődött Berényi állampolgársága iránt - már másodízben.

A jogszabályt az államfő is aláírta, és a módosított törvény tavaly július 17-én érvénybe lépett. A tavalyi júniusi választások eredménye alapján felállt új szlovák kormány ígértet tett arra, hogy hatályon kívül helyezi a törvénynek a szlovák állampolgárokat sújtó részeit, ám ezt az ígéretét egyelőre nem teljesítette. Berényi korábbi nyilatkozata szerint egyébként ezen ígéretre alapozva nyújtotta be honosítási kérelmét.

Berényi József
Túry Gergely

Közben egy felvidéki magyar férfi nyílt levélben közölte, hogy felvette a magyar állampolgárságot, és meg is indokolta döntését, vállalva ezzel a következményeket. Szlovákiában a hatályos törvények szerint elveszti eredeti állampolgárságát az a szlovák állampolgár, aki egy másik országhoz kapcsolódó tartós életvitel, illetve más szoros kötődés nélkül felveszi annak állampolgárságát.

Gubík László nyílt levelet péntek délután jelent meg a Szabad Újság szlovákiai társadalompolitikai hetilap honlapján. "2011. július 19-én Soltvadkerten magyar állampolgársági esküt tettem, és kézhez vettem honosítási okiratomat. Ezáltal közjogi értelemben is a magyar nemzet tagjává váltam. Tisztában vagyok vele, hogy cselekedetemmel felvidéki magyarként a Szlovák Köztársaság hatályos jogszabályai alapján törvényt sértettem. Szeretném a legszélesebb nyilvánosság előtt megindokolni döntésemet" - olvasható a levélben.

Emlékeztet, hogy a szlovák alkotmány alaprendelkezéseiben leszögezi: akaratán kívül senki nem fosztható meg állampolgárságától, így véleménye szerint a szlovák állampolgársági törvény legutóbbi módosítása alkotmányellenes.

"Joghallgatóként és törvénytisztelő állampolgárként nem kívánok rejtőzködni a hatóságok elől, ugyanis semmi olyat nem tettem, amivel sérteném Szlovákia érdekeit, épp ellenkezőleg, továbbra is szülőföldemen szeretnék élni és boldogulni, ezért nem kívánok megválni szlovák állampolgárságomtól" - írja levelében.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.