Világ hvg.hu 2011. július. 27. 11:06

Videó: a tévében bukkant fel a beteg Lockerbie-merénylő

A líbiai televízióban, egy Kadahi-párti gyűlésen bukkant fel Abdel Baszet al-Megrahi, a 270 halálos áldozatot követelő Lockerbie-merénylet miatt elítélt volt líbiai titkosszolgálati ügynök - számolt be a The Guardian.

2009-es szabadulása óta nem lehetett látni Abdel Baszet al-Megrahit, a Lockerbie-merénylet miatt elítélt volt líbiai titkosszolgálati ügynököt, aki a The Guardian beszámolója szerint most egy líbiai televízióban bukkant fel.

A férfi a merénylet egyetlen elítéltje volt: 2001-ben életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték, de két éve elengedték (a HVG cikkének elolvasása ingyenes regisztrációhoz kötött) skóciai börtönéből rákbetegségére hivatkozva. A „méltányossági  megfontolásokkal” indokolt szabadon bocsátás anno komoly brit belpolitikai és nemzetközi súrlódásokhoz vezetett.

Abdel Baszet al-Megrahi a BBC által is bemutatott friss felvételen kerekesszékben ülve, lecsúszott orvosi maszkkal az arcán vett részt egy Kadhafi-párti kormánygyűlésen. A televíziós riporter szerint a férfi összeesküvés áldozata lett, szabadon bocsátása pedig az elnyomás felett aratott győzelem szimbóluma.

AP

A merénylet

Az azóta megszűnt amerikai Pan Am légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépét 1988. december 21-én időzített pokolgéppel robbantották fel; a merényletben 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas. A repülőgép lángoló roncsai a skóciai Lockerbie-re zuhantak; az áldozatok közül tizenegy a kisváros lakója volt.

Nagy-Britannia és az Egyesült Államok annak idején Líbiát tette felelőssé a merényletért, és Tripoli kártérítést fizetett az áldozatok hozzátartozóinak. A líbiai férfit ugyanakkor odahaza nemzeti hősként ünnepelték, s azóta is háborítatlanul él családja körében.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?