Világ hvg.hu/MTI 2011. július. 27. 19:57

Eldurvult a helyzet Koszovóban - videó

Szerda este több tucat szerb szélsőséges felgyújtotta a Koszovó és Szerbia közötti egyik határátkelőt, azt követően, hogy Koszovó megpróbálta átvenni két átkelő ellenőrzését. A levegőben a KFOR helikopterei köröztek, géppuskatüzet és robbanásokat is lehetett hallani.

A helyi médiabeszámolók szerint "néhány tucat fiatal" gyújtotta fel a Jarinje átkelőt, amely a Koszovó és a Szerbia középső része közötti határvonalon működik. A helyszín felett KFOR-helikopterek köröztek, a média képviselőit evakuálták - írta a szerbiai B92 híroldal. Az egyik közeli KFOR-táborra Molotov-koktélokat dobtak, robbanásokat is lehetett hallani. A horvát védelmi minisztérium szerint a KFOR horvát kontigensének helikoptereire is lőttek, sérültek azonban nem voltak, és a gépek sem sérültek meg.

Borisz Tadics szerb elnök a fegyveres harcok befejezésére szólított fel, és azt mondta, a határátkelőnél harcolók nem Szerbiát, és nem is a szerbiai állampolgárokat védik. Szerbia Koszovó-ügyi minisztere szerint nem helyiek, azaz koszovói szerbek, hanem felthetően egyes belgrádi szélsőjobboldali szervezetek, például a 1389 és az Obraz tagjai robbantották ki az erőszakot. A konzervatív, kereszténydemokrata Szerbiai Demokrata Párt elnöke, Vojislav Kostunica szerda este arról beszélt, hogy azonnal össze kell hívni a szerb parlamentet, félre kell tenni a belső ellentéteket és a koszovói szerbek mellé kell állni. Azt nem fejtette ki, ez utóbbi alatt pontosan mit is értett.

A Tanjug hírügynökség később arról számolt be, hogy az erőszak átterjedt egy másik határátkelőre, Brnjakra is, de később ezt a hírt visszavonták. Brnjaknál nyugodt maradt a helyzet. A szerb rendőrség bejelentette, minden segítséget megad a KFOR-nak és az Eulexnek az erőszakot elkövetőkkel szemben.

A konfliktus azután pattant ki, hogy Koszovó megpróbálta átvenni az északi, Szerbiával közös határszakasz ellenőrzését. Később azonban visszakoztak: Bajram Rexhepi koszovói belügyminiszter szerdán jelentette be, hogy a koszovói békefenntartókkal, a KFOR-ral történt megállapodás alapján a különleges rendőri egységeket visszavonták Jarinje és Brnjak határátkelőhelyekről. "A különleges egységek befejezték küldetésüket, miután feladatuk az volt, hogy helyreállítsák a törvényességet az átkelőknél" - mondta a belügyminiszter. Az egységek kedden fegyverrel próbáltak érvényt szerezni a koszovói joghatálynak.

A feszült helyzetben Erhard Bühler KFOR-parancsnok közvetített a szerb kormány helyszínre érkező tisztségviselői és a pristinai vezetés között. Az észak-koszovói szerbek kedd éjszaka Koszovszka Mitrovicától északra, a Jarinje és Brnjak felé vezető úton akadályokat létesítettek, hogy lehetetlenné tegyék a koszovói rendőri egységek mozgását. Az útakadályokat a koszovói szerbek mindaddig nem voltak hajlandóak eltávolítani, amíg a koszovói különleges rendőri egységek nem hagyják el teljesen a többségében szerbek lakta észak-koszovói területeket.

B92

A vita tulajdonképpen a koszovói vámbélyegző körül folyik, amelyet Szerbia nem akar elismerni, s így az áruk - elvben - Koszovóból nem tudnak eljutni Szerbiába. A koszovói kormány válaszként behozatali tilalmat rendelt el szerb árukra. Ám miközben a tilalomnak más átkelőkön érvényt szereztek, Brnjakon és Jarinjén keresztül akadálytalanul haladtak át a szerb kamionok. Szerbia attól tart, hogy Koszovó nemzetközi jogi elismerésével lenne egyenlő, ha elismerné a vámbélyegzőt. Belgrád szeretné ismét betagolni Szerbiába az időközben a függetlenségét is kikiáltó tartományt, amelyet már több mint 70 állam ismert el új országként.

A Közép-Szerbiával határos koszovói átkelőknél vegyes összetételű, szerb és albán nemzetiségű rendőrök és vámosok teljesítenek ezentúl szolgálatot. A koszovói belügyminiszter - a Beta belgrádi hírügynökség beszámolója szerint - szerdán már azt is elmondta, hogy a "helyzet rendeződéséig a koszovói rendőröket és vámosokat a KFOR helikoptereivel szállítják az átkelőkhöz". Szerda déltájban Zvecanban tárgyalások kezdődtek Borislav Stefanovic és Goran Bogdanovic, a szerb kormány koszovói ügyekkel foglalkozó két tisztségviselője és Erhard Bühler, a KFOR parancsnoka között. Belgrádi jelentések szerint Szerbia kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) sürgős összehívását a Koszovóban kialakult helyzet miatt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.