Világ hvg.hu 2011. július. 26. 19:22

Csak a B-terv volt a tömeggyilkosság, Breivik másra készült

Anders Behring Breivik eredetileg nem tömeggyilkossággal akarta felhívni a közvélemény figyelmét manifesztumára - írja a svéd Aftonbladet című bulvárlap, amely szerint a mészárlás csak a norvég férfi B-terve volt "politikai és társadalmi programja" megismertetésére.

A 32 éves Breivik 25 millió koronát akart összegyűjteni, hogy a pénteki támadások után napvilágra került manifesztumát - amely egyszerre történelemkönyv, politikai propaganda, terrorista kézikönyv és naplójegyzet - legális úton terjessze és reklámozza - írja az Aftonbladet, amely szerint azonban a tervbe hiba csúszott: a cégbirodalmat építgető férfi 2005 és 2008 között kétmillió koronát bukott tőzsdei tranzakcióival. Ezután döntött amellett, hogy a B-tervet - azaz a támadásokat - valósítja meg.

Hogy a támadások költségeire előteremtse a szükséges forrásokat, édesanyjához költözött és eladta legtöbb értékes tárgyát, többek között egy Breitling órát is. Hitelkártyákat szerzett, tavaly novemberben például, amikor fegyvereket akart vásárolni, már 25 hitelkártyája volt - tette hozzá a lap. A támadások előtt nem sokkal Breivik már nyakig ült az adósságokban, nem tudta kifizetni a farmjához kapcsolódó költségeket sem. Ezt megörökítette a manifesztumának nevezett dokumentumban is, ahol azt írta: "Nagyon súlyos hitelválságban vagyok... ez a probléma szabotálhatja az egész projektet".

További cikkeink a norvégiai mészárlásról.

Nagyítás fotógalériánkhoz kattintson a képre!
AP
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.