Moszkva nem szándékozik a líbiai nép egyetlen törvényes képviselőjeként elismerni a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsot- mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, és bírálta azokat az államokat, amelyek ezt megtették. Ugyanakkor hozzátette, hogy a líbiai vezetőnek nem hajlandó menedéket nyújtani.
Aki egyetlen törvényes képviselőként ismeri el a tanácsot, az a Líbiában zajló polgárháborúban kizárólag az egyik fél pártjára áll, s a másikat elszigeteli - mondta Szergej Lavrov, hozzátéve, Moszkva az Átmeneti Nemzeti Tanácsot - és számos más, a testületbe nem tartozó csoportot - természetesen elismeri tárgyaló félnek. Kérdésre válaszolva az orosz diplomácia vezetője ugyanakkor újra leszögezte: Moszkva nem hajlandó befogadni Moamer Kadhafi líbiai vezetőt.
Moszkva mind Bengázival, mind Tripolival fenntartja a kapcsolatot, és mindkét felet arra ösztönzi, hogy helyezkedjen konstruktív álláspontra, mutasson felelősséget népe és országa iránt, és üljön tárgyalóasztalhoz az Afrikai Unió és az ENSZ javaslatainak megvitatására - közölte Lavrov.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pénteken Törökországban, a Líbiával foglalkozó, nemzetközi kapcsolattartó csoport találkozóján jelentette be, hogy Washington elismeri az Átmeneti Nemzeti Tanácsot. A találkozóra Moszkva is meghívást kapott, de távolmaradt. A tanács amerikai elismerése többmilliárd dollárnyi befagyasztott líbiai vagyont szabadíthat fel, amire nagy szüksége lenne a felkelőknek.
Oroszország tartózkodott az ENSZ BT határozatának megszavazásától, amely lehetővé tette a Nyugat számára, hogy katonai erőt vessen be a civil lakosság Kadhafitól való védelmezésére. Moszkva azóta számos esetben bírálta a határozat tág értelmezését, valamint a kapcsolattartó csoport tevékenységét.