Mulasztásos halál egy orosz börtönben - néhány csonttöréssel
Szergej Magnyitszkij, a Hermitage Capital befektető cég vizsgálati fogságban elhunyt jogásza ügyében felelősségre vonások kezdődtek, amelyek a moszkvai Butirka börtön két volt munkatársát érintik - jelentette be Vlagyimir Markin, a Nyomozati Bizottság szóvivője hétfőn Moszkvában.
Markin közlése szerint Larisza Litvinovát, Magnyitszkij börtönorvosát gondatlanságból elkövetett emberöléssel, Dmitrij Kratovot, a Butirka volt igazgatóhelyettesét hivatali kötelességmulasztással vádolják. A szóvivő azt is hozzátette: nem kizárt, hogy gyanúsítottak listája még bővülni fog.
Az orosz jogvédők elégedetlenségüknek adtak hangot Markin bejelentésével kapcsolatban, s rámutattak, hogy a gondatlanság vádja nem felel meg a tényeknek. Magnyitszkij egy év vizsgálati fogság után 2009 novemberében halt meg a börtönben. Előzőleg feltárta, hogy magas rangú belügyi tisztek a Hermitage Capital társaságtól, adócsalási gyanú indokával végzett házkutatások során, ellopták három vállalat iratait, s ezek segítésével több mint 200 millió dollárnyi adót igényeltek vissza.
A hatalmas port felvert ügyben tavaly szeptemberben lefolytatott vizsgálat nem tárt fel visszásságot, s az igazságszolgáltatási szervek kitartóan hangoztatták, hogy nem történt jogsértés, a nyomozás megalapozott és jogszerű volt.
Az orosz államfő mellett működő emberi jogi tanácsadó testület Dmitrij Medvegyevnek július elején átadta saját vizsgálata eredményét, s ennek egyik megállapítása az volt, hogy a nyomozást az ügyben végig azok vezették, akiket Magnyitszkij meggyanúsított.
A Nyomozati Bizottság adatai szerint a jogász halálát a neki nyújtandó megfelelő orvosi kezelés elmulasztása okozta. Az elnök mellett működő emberi jogi bizottság július eleji jelentésében más következtetésre jutott: Magnyitszkij halálát kínzások is okozhatták, rokonai szerint ugyanis a kezében-ujjaiban több csont el volt törve, és számos véraláfutás volt a testén.
Magnyitszkij a Firestone Duncan cég alkalmazottjaként tanácsadóként működött a Hermitage Capitalnál, így a befektetési társaság adócsalása miatt akkor sem lehetett volna jogszerűen őrizetbe venni, ha az adócsalás valóban megtörtént volna. A Hermitage Capital Oroszország legnagyobb befektetési társasága volt, több milliárd dollárt fektetett orosz cégekbe, köztük a Gazpromba, a Szurgutnyeftyegazba és a Szberbankba, mindaddig, amíg 2005 novemberében meg nem tagadták a beutazást alapítójától, a brit Bill Browdertől, és el nem kezdődött a társaság zaklatása.
Browder később Londonban úgy nyilatkozott, hogy Magnyitszkij "politikai túsz volt, és megölték", továbbá hogy Oroszország "kriminális állammá lett". A Hermitage Capital alapítója szerint Magnyitszkijtől bizonyos vallomásokat követeltek azzal a megjegyzéssel, hogy ha aláírja azokat, kap orvosi kezelést, addig azonban nem.