Kínai diplomata politikai megoldást sürgetett Bengáziban
A líbiai felkelők központjába, Bengáziba látogatott a kínai külügyminisztérium főosztályvezetői szintű vezetője, és sürgette a válság politikai megoldását - jelentette a kínai média csütörtökön.
Az észak-afrikai és nyugat-ázsiai térségért felelős Csen Hsziao-tung kifejezte országa súlyos aggodalmát amiatt, hogy már négy hónapja tart a líbiai válság, és ez "súlyos szenvedést okoz a líbiai embereknek, növeli a zűrzavart a régióban". Csen hangoztatta, hogy a jelen helyzet nem tarthat tovább, és mielőbb politikai megoldást kell találni rá. Megerősítette, hogy Kína azonnali tűzszünetre szólítja fel a szembenállókat, és valódi párbeszédet sürget, továbbá támogatja a nemzetközi közösség, ezen belül az Afrikai Unió közvetítési javaslatainak figyelembe vételét.
Csen a korábbi pekingi megnyilatkozások szellemében közölte: Kína nagy jelentőséget tulajdonít a felkelők szervezetének, az Átmeneti Nemzeti Tanácsnak (ÁNT) a helyzet rendezésében, és "fontos tárgyalópartnernek" tartja. A politikus a kínai hírügynökség beszámolója szerint találkozott az ÁNT tagjaival, köztük Ali el-Esszávival, aki a végrehajtó bizottság helyettes vezetője, Líbia volt indiai nagykövete. Június végén Pekingben járt Mahmúd Dzsibril, az ÁNT végrehajtó bizottságának elnöke, akit fogadott Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai külügyminiszter is. Korábban Peking már katari és egyiptomi diplomatái révén Dohában, illetve Bengáziban kapcsolatba lépett az ÁNT egy másik vezetőjével, Musztafa Abdel-Dzsalíllal.
Kínának jelentős üzleti érdekeltségei vannak Líbiában, így az ellenzék központjában, Bengáziban is. Peking a válság kitörésekor mintegy 35 ezer állampolgárát evakuálta az országból, s lapjelentések szerint az érintett 13 kínai állami cég vesztesége 20 milliárd dollár körül van. Kína teljes olajimportjának mintegy 3 százaléka származik az észak-afrikai országból.