2011. június. 20. 21:24 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 20. 21:18 Világ

Hiába Fukusima, hiába a főtitkár, a NAÜ nem szigorít

Az atomenergia biztonságos felhasználását célzó intézkedések fokozását szorgalmazták a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tagállamai hétfőn egy bécsi konferencián, amely a Japánban történt nukleáris baleset tanulságaival foglalkozik.

A 151 tagállam energiaügyi miniszterei közös nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy a NAÜ-szabványokon alapuló nemzeti és nemzetközi intézkedések fokozására van szükség és a szervezet szerepének erősítésére az együttműködés összehangolásában és a szakmai tanácsadásban.

A nyilatkozat ugyanakkor nem ment olyan messzire, mint Amano Jukija NAÜ-főigazgató jóval részletesebb javaslata. A japán diplomata többek között a NAÜ előírásainak szigorítását és az országok saját gyakorlatán felül a szervezet által végzett rendszeres ellenőrzéseket javasolt valamennyi tagállamban.

A miniszterek felkérték a főigazgatót, hogy dolgozzon ki egy akciótervet a NAÜ szeptemberi közgyűléséig a miniszteri nyilatkozat és a politikai mellett magas szintű szakmai részvétellel zajló konferencia eredményei alapján.

A NAÜ-nek jelenleg nincsenek kötelező érvényű biztonsági előírásai, csak ajánlásai, s szemléit a tagállamok meghívására végzi.

A konferencia első napján felszólaló miniszterek állásfoglalásai megoszlottak abban a tekintetben, hogy továbbra is a nemzeti nukleáris hatóságok szerepe maradjon-e a döntő, vagy pedig szélesebb hatáskörrel ruházzák fel a NAÜ-t.

Az értekezleten ismertetik a márciusi fukusimai nukleáris balesetet vizsgáló tényfeltáró NAÜ-misszió végleges jelentését is.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.