Pekingnek nincs kétsége afelől, hogy Vietnám - éleslövészettel járó hétfői hadgyakorlatával a Dél-kínai-tengeren - a kínai vezetés türelmét tesztelte - tudatta a Global Times (GT) című angol nyelvű kínai napilap legfrissebb számában.
Az előzetesen kiadott vietnami közlemény szerint a haditengerészet kilencórás "éves rutin gyakorlatát" a vietnámi partoktól mintegy 40 kilométerre lévő Hon Ong sziget közelében tartották. A terület 250 kilométerre van a Hszisa (Xisha) és 1000 kilométerre a Nansa (Nansha) szigetektől - állapítja meg az írás, hozzátéve, hogy Kína "deklarálta vitathatatlan szuverenitását e két szigetcsoport és a Dél-Kínai-tenger velük határos vizei fölött", amit Vietnám vitat. (A nyugati médiában a szigetek elterjedt neve Spratly-, illetve Paracell-szigetek.)
Vietnám mellett Brunei, Indonézia, Malajzia és a Fülöp-szigetek is megkérdőjelezi Kína teljes szuverenitását e Dél-kínai-tengeri területek, illetve vizek felett, de Peking ezeket a területi igényeket rendre visszautasítja, bár egyúttal tárgyalást ajánl.
A GT idézi a Hszinhua hírügynökséget, amelynek korábbi jelentése szerint a múlt hét csütörtökén a Nansa-szigetek közeléből kínai halászhajókat üldöztek el vietnámi fegyveres hajók. A tengeri konfliktus közepette a kínai hajó halászhálója beleakadt egy vietnámi olajkutató hajó kábelébe - közölte a kínai külügy szóvivő magyarázata alapján a kínai média, megjegyezve, hogy a vietnámi hajó illegálisan tevékenykedett a térségben. Hanoiban korábban azt állították, hogy a kínaiak akciója szándékos volt.
E közvetlen előzmények után a hadgyakorlat célja vitathatatlanul erőfitogtatás, Vietnam határozottságának a kifejezését szolgálja - állapította meg a Hsziameni (Xiamen) egyetem délkelet-ázsiai kutatóintézetének igazgatója. Egy másik szakértő, Csi Csiu-feng (Ji Qiufeng) szerint is Vietnám azt teszteli, hogy meddig mehet el a kérdésben.
Csi szerint Pekingnek egyértelművé kell tennie Vietnám számára, hogy a Dél-Kínai-tenger feletti szuverenitásának kétségbevonása nem vezethet sikerhez. Ugyanakkor - mint mondta - mindkét félnek meg kell akadályoznia, hogy a feszültség tovább fokozódjon. A GT felidézi, hogy Hanoiban a hétvégén a kínai nagykövetség előtt mintegy ötvenen, Ho Chi Minh városban pedig 250-en tüntettek, vietnámi zászlókat lengettek és hazafias dalokat énekelve fejezték ki: a szigeteket országuk területéhez tartozónak tartják.
A cikk emlékeztet arra is, hogy Nguyen Phuong Nga, a vietnámi külügyminisztérium szóvivője pénteken egyértelműen utalt arra, hogy Vietnám szívesen venné a nemzetközi közreműködést a béke fenntartásához a Dél-kínai-tengeren. Az Egyesült Államok Fülöp-szigeteki nagykövetségének múlt szombati közleménye szerint ugyanakkor Washington nem kíván a térségi területi vitákban állást foglalni.
A GT által megszólaltatott szakértő úgy vélte, hogy Washington politikája a Dél-kínai-tenger kérdésének nemzetközivé tételével kapcsolatban nem változott ugyan, de egy esetleges konfliktus sértené az érdekeit. Szu Hao (Su Hao) a kínai külügyi egyetem intézetvezetője szerint azzal, hogy az Egyesült Államok kinyilvánította, nem kíván senki oldalára állni, stratégiai üzenetet küldött egyes térségbeli országoknak.