Világ MTI 2011. június. 04. 18:31

Nyugodt a helyzet a Tienanmen téren

Pekingben szombaton az esti órákig nem látott napvilágot jelentés rendbontásról, demonstrációról az 1989-es diákmegmozdulások leverésének évfordulóján. Az akkori események központi színtere, a Tienanmen tér turisták ezreivel a szokásos képét mutatta, de a téren és környékén fokozott rendőri jelenlét volt tapasztalható.

Nyugati sajtójelentések szerint az idén több tucat másként gondolkodót, politikai ellenzékit gyűjtöttek be, akikről a hatóságok azt feltételezték, hogy tevékenységükkel "zavart kelthetnek".

Hongkongban több tízezer résztvevővel megkezdődött a hagyományos éjszakai Victoria parki gyertyafényes virrasztás az 1989-es diáklázadások leverésének áldozataiért. Tajvanon három egyetem szervezésében mintegy háromszázan gyűltek össze, hogy emlékezzenek a 22 évvel ezelőtti eseményekre.

Az események kiindulópontjának lehet tekinteni 1986-ot, amikor az akkori diáklázadásokat követően a reformernek számító Hu Jao-pang (Hu Yaobang) pártfőtitkár pozíciója meggyengült. Az a vád érte, hogy nem volt elég kemény a korrupt vezetők ellen tüntetőkkel szemben.

Hu kegyvesztett lett, le kellett mondania. 1989. április 15-én szívrohamban meghalt. A tüntetések szinte közvetlenül halála után megkezdődtek. Kína legbefolyásosabb vezetője ekkor a központi katonai bizottság elnöki tisztét megtartó Teng Hsziao-ping (Teng Xiaoping) volt. Egybehangzó vélekedések szerint ő volt az, aki az április közepétől június elejéig tartó lázadás leverésére kiadta az utasítást.

AP

A diáklázadás halálos áldozatainak számát, akik között katonák is voltak, az alig több mint kéttucatnyitól kezdve több százra, illetve ezer körülire is becsülték már. Kínában a mai harmincas korosztálynak nincs emléke, vagy tudomása a 22 évvel ezelőtt történtekről, a téma az idősebbek körében és a nagy nyilvánosság előtt még mindig tabu. A nyugati sajtóban, szakirodalomban többféle változatot is lehet olvasni a diákmegmozdulások okairól, folyamatáról, kezdeti és végső szakaszáról.

The Daily Telegraph című brit lap szombati számában a Wikileaks kiszivárogtató portál által rendelkezésre bocsátott amerikai követségi táviratok alapján közölt cikket a Tienanmen téri eseményekről. Ezek alapján, illetve a BBC egykori tudósítójának beszámolóját idézve a lap azt állapítja meg, hogy 1989. június 4-én nem volt vérengzés a Tienanmen téren, lőfegyver használatára leginkább a nyugati városrészben került sor.

Egy 1989 júliusában keletkezett táviratban egy chilei diplomata, aki állítólag a téren volt a lázadás leverésének idején, nem látta, hogy a tömegbe lőttek volna. Elmondása szerint a térre vonuló katonák többsége gumibotokkal és fabotokkal volt felszerelkezve, akiket fegyveresek követtek. A diplomata szerint az akkor ott tartózkodó diákok a tér déli sarkánál hagyták el a Tienanment.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.