Házkutatásokat tartottak három magánszemélynél Ausztriában a Schüssel-kormány idején kötött vadászrepülőgép-beszerzési szerződésekkel összefüggésben - vált ismertté szerdán.
Az előző napi házkutatásokról Peter Pilz ellenzéki politikus, a Zöldek parlamenti képviselője tájékoztatta a sajtót, nevek említése nélkül, miként az ügyészség tette, amely megerősítette Pilz értesülését. Mint azt a politikus egy sajtótájékoztatón elmondta, az évek óta húzódó nyomozást egy Olaszországban csalás gyanújával őrizetbe vett férfi vallomása lendítette ismét mozgásba.
Mint azt a politikus egy sajtótájékoztatón elmondta, az évek óta húzódó nyomozást egy Olaszországban csalás gyanújával őrizetbe vett férfi vallomása lendítette ismét mozgásba. Pilz tájékoztatása szerint a fiktív cégek "specialistájának" tartott Gianfranco Lande április elején tett vallomásában olyan "postafiókcégekről" beszélt, amelyek kapcsolatban álltak az Eurofighter gyártójával, a német EADS hadiipari konszernnel. Ezek egyikét, a Londonban bejegyzett Vector Aerospace-t állítólag az EADS hozta létre kizárólag az osztrák Eurofighter-beszerzéssel kapcsolatos kompenzációs ügyletek lebonyolítására. Állítólag 87 millió euró folyt keresztül az alkalmazottak nélküli cégen 2004 és 2009 között.
A Wolfgang Schüssel vezetése alatti, 2000 és 2007 közötti kormányok idején kötött Eurofighter-szerződésekkel korábban parlamenti vizsgálóbizottság is foglalkozott korrupció gyanúja miatt, Peter Pilz vezetésével. Pilz csütörtökön annak a meggyőződésének adott hangot, hogy "kormánytagokat" is megvesztegettek. "Enélkül egyáltalán nem ment volna" - tette hozzá.
Az ügyészség idén márciusban, bizonyíték hiányában zárta le a nyomozást az Eurofighter-ügyben egy sor másik szálon. Továbbra is eljárás alatt áll viszont Ausztriában az osztrák vadászgép-beszerzésekkel kapcsolatos korrupció gyanúja miatt Alfons Mensdorff-Pouilly, aki az Eurofighter és a Gripen vadászgépek értékesítésében is érdekelt brit BAE Systems cégcsoport üzletszerzőjeként tevékenykedett korábban.
Mensdorff-Pouillyt Nagy-Britanniában tavaly vádeljárás alá vonták azzal a gyanúval, hogy 2002. január 1. és 2008. december 31. között "összeesküdött másokkal" egyes közép- és kelet-európai kormányok - köztük Csehország, Magyarország és Ausztria - "ismeretlen tisztviselőinek és más ügynökeinek" történő, korrupciós jellegű kifizetések folyósítására. A brit eljárást egy hét után váratlanul megszüntették, miután az ugyancsak vizsgálat alá vont BAE vádalkut kötött a brit és az amerikai hatóságokkal. Az osztrák ügyészség jelenleg válaszra vár a brit társszervekhez benyújtott jogsegélykérelmére. Az üzletember ügyvédje eközben az osztrák vizsgálat megszüntetését kérvényezte a kettős büntethetőséget kizáró európai uniós jogszabályokra hivatkozva.