2011. május. 31. 21:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 31. 21:10 Világ

Kiengedik a szíriai politikai foglyokat

Általános amnesztiát hirdetett a szíriai államfő.

Bassár el-Aszad kedden írta alá a rendeletet, amelynek alapján az összes politikai fogoly visszanyeri szabadságát, ideértve a betiltott Muzulmán Testvériség tagjait - közölte az állami televízió és a Sana hírügynökség. Az ellenzéknek az az egyik fő követelése, hogy engedjék ki a börtönökből a politikai foglyokat. A dél-törökországi Antalyában háromnapos tanácskozásra gyülekező ellenzék azonban már megkésettnek és elégtelennek tartja a közkegyelmet.

"A nép a rendszer bukását akarja, követeljük mindazok felelősségre vonását, akik bűncselekményeket követtek el. A kiontott vér nem lesz hiábavaló" - jelentette ki Abdel-Razik Eid, a demokratikus változásokat követelő reformerek csoportja által 2005-ben kibocsátott damaszkuszi kiáltvány egyik aláírója. A Muzulmán Testvériség delegációjának vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy az Aszad-rezsim bukását és a szabadság kivívását akarják elérni.

Szíriában március közepén robbantak ki kormányellenes tüntetések, amelyeket még erő alkalmazásával sem sikerült elfojtaniuk a rendfenntartó erőknek és a hadseregnek. Emberi jogi csoportok adatai szerint a tüntetők elleni kíméletlen erőszak eddig több mint 1100 ember életét követelte, s a hatóságok tízezer embert zártak börtönbe. A szíriai kormány az iszlám szélsőségeseket és a fegyveres bűnbandákat teszi felelőssé az erőszakért, hangsúlyozva, hogy több mint 120 rendőr, illetve katona vesztette életét a zavargásokban.

A tüntetések kirobbanása óta az államfő több fontos intézkedést, illetve reformot jelentett be. Április 7-én rendeletben adta meg a szíriai állampolgárságot a kurd származású szíriai lakosoknak. Április 21-én feloldották a közel 50 éve érvényben lévő szükségállapotot, s már elkészült az új választási törvény, amelynek tervezetét hétfőn hozták nyilvánosságra.

A kormányzó Baasz párt bejelentette, hogy létrehozzák a nemzeti párbeszéd bizottságát, amelyben minden társadalmi áramlat képviselői helyet kapnak. E bizottság feladata lesz az alkotmány módosításának előkészítése is, ám a Baasz párt vezető szerepét rögzítő 8. cikk módosításáról vagy törléséről hallani sem akar a hatalom.

A politikai reformok, illetve ígéretek dacára az ország középső régiójában folytatódnak a tüntetések, amelyekre válaszul a hadsereg kíméletlen leszámolást indított. A tüntetők hétfőn fegyvert fogtak, miután a hadsereg megtámadott több települést Homsz környékén. Az ellenállás azonban hasztalannak bizonyult, harckocsik fogják körül ar-Rasztan és Talbisze várost, az utcákat ellepték a páncélozott szállító járművek, s a katonák megkezdték a "tisztogató" műveleteket.

Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) kedden felszólította a szíriai kormányt, hogy vizsgálja ki azokat a jelentéseket, amelyek szerint "szörnyűséges cselekedeteket" követtek el gyermekek ellen. Az UNICEF adatai szerint legalább 30 gyermek halálát okozták éles lövedékek. A The New York Times című amerikai napilap hétfőn ismertette egy 13 éves kisfiú esetét: a gyereket április 29-én Deraa városban tartóztatták le, majd megkínozták, megcsonkították és megölték. A szíriai belügyminiszter megígérte, hogy független bizottság vizsgálja ki a kisfiú halálának körülményeit.

Hirdetés