Világ hvg.hu 2011. május. 18. 11:50

Szexbotrányok: akik megúszták és akik nem

A tiltott szex olyan, mint a korrupció: gyakran megkísérti a fontos pozícióban dolgozó politikusokat, akik közül mindig akad, aki kihasználja a kínálkozó lehetőségeket. Sok politikus bukott már meg szexbotránya miatt, de akad olyan is, akit tisztáztak a vádak alól. Most a legérdekesebb ügyek közül válogattunk.

Ha a tiltott szex feltételezett erőszakkal is párosul, nemcsak börtön lehet az érintett prominens vezető büntetése, hanem pályafutásának csúfos és hirtelen lezárása is. Az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn például, aki a francia szocialisták elnökjelöltje is lehetett volna, nagyon sokat veszít mostani botránya miatt, akár bűnösnek találja a bíróság, akár nem. De nem ő az egyetlen magas rangú vezető, aki a vádak szerint az utóbbi években nemi erőszakot vagy szexuális bűncselekményt követett el, ezzel nemcsak a börtönbüntetést kockáztatva, de egész karrierjét is kockára téve.

A szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos vádak és a politika Európában nem fonódhatna jobban össze másnál, mint az olasz miniszterelnöknél, Silvio Berlusconinál, akit számos szexbotránnyal hoztak már összefüggésbe. A legnagyobb port jelenlegi ügye verte fel: a vádak szerint egy 18 év alatti prostituáltnak, ismert nevén Rubynak fizetett a szexért több alkalommal is tavaly február és május között, ráadásul állítólag hatalmát is latba vetette azért, hogy a lopás vádjával letartóztatott lányt elengedje a rendőrség. A Rubygate néven elhíresült ügy azóta bíróság elé került, a legközelebbi forduló május végén indul - írja összeállításában a France 24.

A Rubygate (egyik) főszereplője
AP

Szintén a bíróság döntésére vár Malajzia szexuális erőszaktevőként megvádolt korábbi kormányfőhelyettese és az ellenzék jelenlegi vezére, Anwar Ibrahim, aki akár 20 éves börtönbüntetést is kaphat, ha beigazolódnak az ellene felhozott vádak. Három évvel ezelőtt állítólag szexre kényszerítette egyik 25 éves férfi asszisztensét, igaz, az ellenzéki vezető szerint a kormány által kiagyalt támadásról van szó. Ráadásul márciusban egy szexvideót is nyilvánosságra hoztak róla, amelyen állítólag egy női partnerrel látható. A felvétel hatalmas politikai botrányt kavart.

Akik belebuktak, és akik megúszták

Akadnak, akik bele is buktak a szexuális erőszakkal kapcsolatos botrányukba. Móse Kacav korábbi izraeli elnök 2007-ben kényszerült távozásra emiatt, hosszas eljárás után a bíróság idén márciusban pedig hét évre ítélte amiatt, hogy az 1990-es években az irányítása alatt működő idegenforgalmi minisztériumban kétszer is megerőszakolta egyik kollégáját, illetve később az elnöki rezidenciáján dolgozó egyik munkatársát is zaklatta. A volt államfő fellebbezett. Egy másik volt elnököt, a 2003-ban elhunyt zimbabwei Canaan Bananát még 2000-ben ítélték egy éves börtönbüntetésre a férfi munkatársai ellen még az 1980-as években elkövetett tizenegy rendbeli szodómia miatt.

Képek a malajziai ellenzéki vezér állítólagos videójából
AsiaOne

De volt, akit felmentettek: Jacob Zuma dél-afrikai elnököt nem találták bűnösnek abban a vádban, amely szerint egy HIV-vírussal megfertőzött nőt erőszakolt meg 2006-ban. A perben, amelyet a tévé is közvetített, a bíró úgy ítélte meg, hogy a nő beleegyezésével történt meg az aktus – ugyanakkor élesen kritizálta Zumát, amiért annak ellenére nem védekezett, hogy tudta, partnere HIV-hordozó.

A Terminátor sem hagyta ki a lehetőséget
Alig három nappal Dominque Strauss-Kahn botrányának kipattanása után egy másik politikus, a színészből Kalifornia korábbi kormányzójává avanzsált Arnold Schwarzeneggerről kiderült, hogy több mint tíz éve történt házasságtöréséből gyermeke is született az egyik háztartási alkalmazottól. Bár az ügyben nem játszott szerepet az erőszak, kiváló anyagot szolgáltatott a bulvárlapok címplapjához.

Az afférokra - még ha nem járnak is erőszakkal - exponenciálisan több lehetőség nyílik, ha a résztvevőnek politikai hatalma is van - idézi az amerikai NPR a Bostoni Egyetem kommunikációs karának dékánját, Tom Fiedlert, aki szerint ezt még tovább erősíti az is, hogy a hatalomhoz gyakran arrogancia társul, azaz a normális viselkedési szabályokat fel lehet függeszteni és meg lehet úszni olyan dolgokat, amelyeket az emberek többsége nem tudna. Megteszik, mert úgy gondolják, megtehetik - véli több szakértő is a szexuális afférokról. A vezető pozícióban dolgozó nők talán kivételt jelentenek: a női politikusok például jobban félnek a következményektől, mint férfi társaik, ráadásul a férfi politikusoknak akár meg is bocsáthatják a félrelépést, de egy nőnek nem - mondta az NPR szerint az egyik washingtoni kutatóintézet női vezetője.

Még a népszerűséget is növelheti

A politikai szexbotrányok között a mai napig Bill Clinton Monica Lewinskyval 1998-ban nyilvánosságra került afférja marad a leghírhedtebb. Bár önmagában szexuális kapcsolatuk nem volt bűncselekménynek tekinthető - legalábbis jogilag semmiképp, de még politikailag sem, legfeljebb erkölcsileg -, Clinton politikailag szorult helyzetbe került, mert a vádak szerint hazudott a kapcsolatról. Bár a washingtoni alsóház 1998 decemberében megszavazta kongresszusi vád alá helyezését, az eljárás (impeachment) mégsem indult meg, mert a szenátusban 1999 januárjában megbukott a javaslat.

A Lewinsky-ügy után még népszerűbb lett
MTI

Az ügy érdekessége, hogy az akkori közvélemény-kutatások egy része szerint Clinton elfogadottsága, illetve támogatottsága éppen a botrányos hónapok időszakában volt a legmagasabb, egész hivatali idejét, azaz mindkét ciklusát tekintve - írta a politikusi hazugságokról szóló egyik korábbi elemzésében a Méltányosság Politikaelemző Központ. Igaz, az elemzés szerint a megkérdezett amerikaiak többsége úgy válaszolt, hogy Clintonra inkább a botrány kapcsán fognak emlékezni, semmint politikai eredményeit felidézve, vagyis a szimpátia mögött vélhetően a meghurcolt iránt tanúsított részvét állt.

Hirdetés