2011. május. 16. 07:42 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 16. 07:44 Világ

Kuril-szigetek: Tokió tiltakozott az újabb orosz látogatás ellen

A japán külügyminisztérium az orosz nagykövetségen keresztül tiltakozott amiatt, hogy a Kuril-szigetekre látogatott Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes - jelentette hétfőn a Jomiuri című japán lap.

Szergej Ivanov vasárnap érkezett a Kuril-szigetekhez tartozó Iturupra, s Kunasírra is ellátogatott a RIA Novosztyi orosz hírügynökség jelentése szerint, hogy a szigetek gazdasági fellendüléséhez szükséges fejlesztési programok finanszírozásáról, új repülőtér és új kikötő építéséről tárgyaljon. Ivanov Vlagyivosztok mellett még Szahalinra is ellátogat.

Az Ivanov-látogatás is jelzi, hogy Oroszország kitart álláspontja mellett a Kuril-szigetek miatt Japánnal évtizedek óta húzódó területi vitában. Tavaly novemberben Dmitrij Medvegyev személyben orosz elnök először kereste fel a vitatott szigetcsoportot, amit aztán Kan Naoto japán miniszterelnök "megengedhetetlen durvaságnak" minősített. Moszkva válaszul leszögezte, hogy a Kuril-szigetek feletti orosz szuverenitás nem vitatéma, Oroszország elnöke munkalátogatásokat tesz, függetlenül Tokió reakciójától. (Japán a szigetlánc négy legdélibb tagjának a hovatartozását vitatja.)   

Szergej Ivanovnak nem tetszik a Kuril-szigeteken kialakult szociális és gazdasági helyzet, sem az emberi élet minősége. "Ha nevén nevezzük a dolgokat, teljes mértékben hiányoznak a minőségi élethez szükséges bármilyen feltételek" - mondta a miniszterelnök-helyettes az Iturup-szigeten fekvő Rejdovoje településen, ahol a geotermikus energiát javasolta a szénhidrogénekre alapozott ellátás alternatívájaként.

A Kuril-szigetek lánca Kamcsatka és Japán legészakibb szigete, Hokkaido között húzódik mintegy 1200 kilométer hosszan, s az 56 földdarab közül a legtöbb lakatlan és sivár. A láncot a Szovjetunió a második világháború végén, a japán kapituláció után foglalta vissza a távol-keleti országtól négy olyan déli szigettel együtt, amely korábban nem tartozott Oroszországhoz vagy a Szovjetunióhoz.

Japán az 1951-ben kötött San Franciscó-i békeszerződésben lemondott a Kunasir, Iturup, Sikotan és Habomai szigetekre vonatkozó területi igényéről, ennek ellenére ezeket még mindig saját északi területeinek tekinti. Ez a területi vita a legfőbb oka annak, hogy Japán és Oroszország máig nem kötötte meg a háborút lezáró békeszerződést.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.