Szinte teljesen ellentmondanak a tudományos élet és a nemzetközi hírszerző közösség Oszama bin Ladenről ez idáig alkotott véleményének azok az információk, amelyeket a napokban csöpögtet Washington az al-Kaida vezérének rejtekhelyén talált adatokra hivatkozva.
Az amerikaiak elől közel egy évtizedig bujkáló Oszama bin Laden már nem irányítja a nevével fémjelzett az-Kaida terrorhálózatot, csak spirituális vezér, szimbólum – nagyjából így lehet összefoglalni, mit gondoltak a dzsihadista terrorizmussal foglalkozó szakértők és a nemzetközi hírszerző közösség a 2001. szeptember 11-ei támadások atyjával. Az Oszama bin Ladenről alkotott kép azonban megdőlni látszik, legalábbis a Washington által újonnan szivárogtatott információk gyökeresen más szerepet tulajdonítanak a nemrég meggyilkolt szaúdi fanatikusnak.
A Washington Postnak név nélkül nyilatkozó amerikai hírszerző tisztek azt állítják: Oszama bin Laden úgy irányította az al-Kaidát, mint egy maffiafőnök. Ebbéli tevékenységében az sem akadályozta, hogy bezárva élt az erődszerű abottabadi házában: ahogy a börtönökből a maffiavezérek, futárjain keresztül ő is hasonlóképpen, rendszeresen juttatott ki üzeneteket a legmegbízhatóbb embereinek, illetve látta el tanácsokkal az al-Káda különféle mutációit, franchise-szervezeteit.
Egyes követői megfogadták tanácsait és utasításait, de voltak olyan hívei is, akiket nem tudott irányítani. Bin Laden ugyanis – állítják a Postnak nyilatkozó hírszerzők – kifejezetten arra buzdította követőit, hogy nyugati, főleg amerikai célpontokat támadjanak. Sőt, az al-Kaida vezére olyan támadást szeretett volna elindítani, amelyiknek a hatása jóval nagyobb, mint a szeptember 11-ei terrorakcióknak. Ennek ellenére egyes követői inkább a könnyűnek számító jemeni, szomáliai, algériai célpontokra fókuszáltak.
A bin Laden rejtekhelyén fellelt dokumentumok az amerikai hírszerzők szerint arról árulkodnak, hogy az al-Kaida vezetője arra kérte követőit, találják meg az utat, miként lehet olyan nem muszlimokat is beszervezni a támadásokba, akik úgy érzik, elnyomják őket az Egyesült Államokban. A jelek szerint bin Laden ilyennek találta az ott élő latin-amerikaiakat, illetve afroamerikaikat.
„Bin Laden lusta és önelégült volt” – így jellemezte az egyik amerikai hírszerző a Washington Postnak a terroristát. Szerinte az al-Kaida vezére egyáltalán nem készült arra, hogy szükség esetén megsemmisítse a házban tárolt dokumentumokat, ahogy a menekülésre sem volt felkészülve. A hírszerzők elmondása szerint a rejtekhelyen 110 USB-t, laptopokat és egyéb digitális adatrögzítőt, valamint papírkötegeket találtak. A megszerzett dokumentumokat a CIA egyik titkos észak-virginiai épületében elemzik ki, a munkába más ügynökségektől is vonnak be arab nyelvszakértőket és elemzőket.
A CIA szakértői „első körben” arra kíváncsiak, hogy a dokumentumokban milyen kulcsszavak vannak (beleértve a lehetséges amerikai célpontokat is), ahogy az is érdeklő őket, vannak-e nevek és telefonszámok, amelyek az al-Kaida egyes figuráihoz vezethetik el a titkosszolgákat.
A Washington Postnak nyilatkozó hírszerzők szerint bin Laden csak nagyon kevés bajtársával tartotta gyakran és közvetlenül a kapcsolatot, habár üzeneteit minden esetben futárokkal juttatta el hozzájuk is. A megbízható kapcsolatai között volt a sokak által helyettesének titulált az egyiptomi származású Ajmán el-Zavahiri és a líbiai Atija Abd el Rahman. Ugyanakkor a hírszerzők szerint ezekről az emberekről sem tudta, hol tartózkodnak – a „sötétben maradás” része a terrorhálózat biztonsági óvintézkedéseinek. S bár bin Ladent tartják Washingtonban az al-Kaida irányítójának, a hírszerzők hozzátették: olyan dokumentumokra egyelőre nem leltek, amelyek arra utalnak, hogy közvetlen taktikai parancsokat adott volna ki.
A rejtekhelyen talált adatok azonban megerősítették az amerikai hírszerzés gyanúját, miszerint az al-Kaida jemeni mutációja, az al-Kaida az Arab-félszigeten (AQAP) nevű szervezet a többi csoporthoz képest egyenrangú kapcsolatban áll az al-Kaida kemény magjával, noha az AQAP vezetője személyesen soha nem találkozott bin Ladennel. Üzeneteket azonban eljuttatott hozzá közös jemeni ismerősein keresztül.