2011. május. 08. 16:57 Utolsó frissítés: 2011. május. 08. 16:57 Világ

Korábban gyilkolták, most kínozzák a szíriai ellenzéket

Egyre inkább a kínzásra épít a szíriai rezsim az ellenzéki mozgalmak elfojtása érdekében - mondta egy internetes ellenzéki aktivista az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva.

"Először válogatás nélkül öltek meg embereket, hogy félelmet keltsenek. De azután rájöttek, hogy ha megölnek valakit, akkor legkevesebb tíz barátja vonul az utcákra, akik készek meghalni is" - mondta Rámi Nahle. "Felfedezték, hogy ha letartóztatnak és megkínoznak valakit, akkor legkevesebb tíz barátja fog rettegni" - tette hozzá. Ezt a módszert az iráni vezetésről "másolta le" a szíriai - mondta. Az aktivista nemrég Szíriából Libanonba menekült, a hírügynökségnek onnan nyilatkozott telefonon. 

A 28 éves politológus hallgató derűlátó az ellenzéki megmozdulások sikerét illetően. Rámutatott, hogy a múlt pénteken több más város mellett első alkalommal Aleppóban is voltak tüntetések. Értesüléseire hivatkozva arról számolt be, hogy a mozgalom "egyre kiterjedtebb", már kis falvakban is megjelent. "A nagy tüntetésre" mindamellett még nem került sor, ami érthető, hiszen az emberek féltik az életüket - vélekedett. 

Meggyőződése szerint a szíriai kormánynak végül nem lesz más választása, mint politikai megoldást keresni. Ez részben abból következik - vélekedett - , hogy a nemzetközi közösség "nem hallgathat tovább". Emellett a mód, ahogy a kormány fellép, kezd a hadseregen belül is gondokat okozni. A katonaság megosztását azonban el akarja kerülni a kormány, az "túlságosan veszélyes volna". Ezért vissza fog térni a politikai megoldáshoz, ahogy a volt egyiptomi elnök, Hoszni Mubarak is tette - vélekedett az ellenzéki aktivista.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.