2011. május. 07. 13:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 07. 13:21 Világ

Nemzetközi terrorellenes hadgyakorlat az ujgurok lakta térségben

Kirgizisztánnal és Tádzsikisztánnal közös terrorellenes hadgyakorlatot tartott Kína az ország északnyugati részében elterülő Hszincsiang-Ujgur autonóm térségben (Xinjiang Uygur Zichiqu).

A Tien-san II. (Tian Shan) elnevezésű, pénteken lebonyolított katonai manőver a terroristák határtérségekben való felkutatásának jobb összehangolását célozta - számolt be róla szombaton a hivatalos Hszinhua hírügynökség. A kínai terrorellenes hatóság egyik szóvivője szerint a gyakorlat "a három gonosz erő", a terrorizmus, a szélsőségesség és az elszakadási törekvések elleni harc fokozását szolgálta. A szeparatista erők egyaránt fenyegetést jelentenek a három résztvevő ország számára - mondta.

Az előző, Tien-san I. hadgyakorlatot Kína öt évvel ezelőtt Kazahsztánnal karöltve tartotta meg, rendőri és más, különleges erők bevonásával. A közép-ázsiai volt szovjetköztársaságokkal és Oroszországgal Kína a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) keretében hangolja össze védelmi erőfeszítéseit. A szervezet nem titkolt szándéka, hogy visszaszorítsa az Egyesült Államok közép-ázsiai befolyását.

Peking évek óta határozottan fellép az iszlamista szeparatizmus ellen, elsősorban az ország nyugati felében. A hszincsiangi térséget, amelyben Kínának nukleáris létesítményei és rakétaindító támaszpontjai is vannak, többségében ujgurok és más, nem kínai muszlim nemzetiségek lakják. Az országrészben kirgiz és kazah kisebbség is él.

A terület székhelyén, Urumcsiban (Urumqi) 2009 júliusában etnikai zavargások robbantak ki az ott élő han kínaiak ellen, s az erőszakos cselekményeknek közel kétszáz halálos áldozatuk és több mint 1700 sérültjük volt. Az autonóm terület kommunista párti vezetője, Csang Csun-hszien (Zhang Chunxian) akkor kilátásba helyezte, hogy az ujgur szeparatistákat "könyörtelenül szét fogják zúzni".

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.