2011. május. 04. 20:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 04. 20:04 Világ

Harckocsik és páncélozott járművek fogták körül ar-Rasztant

Mintegy száz harckocsi és páncélozott csapatszállító jármű sorakozott fel szerdán a Szíria középső részén fekvő ar-Rasztan város északi határánál - mondták szemtanúk és emberjogi aktivisták.

Ennek előzményeként a Homsztól mintegy 20 kilométerre északra fekvő ar-Rasztan lakosai elutasították a kormányzó Baasz párt azon követelését, hogy adjanak ki több száz embert, cserében pedig nem vonulnak be a katonai járművek a városba. Helyi lakosok beszámolója szerint a múlt héten pénteken 17 tüntetőt öltek meg ar-Rasztanban. Tiltakozásának jeléül emiatt kilépett a Baasz pártból mintegy ötven tag.

Egy szíriai emberi jogvédő csoport kedden közölte, hogy több száz szíriai ellen emeltek vádat "az állam tekintélyének befeketítése" miatt, s ezért akár három év szabadságvesztés is kiszabható. Az országban folytatódnak a tömeges őrizetbe vételek, s az Insa emberjogi csoport már 2834 fogolyról tud biztosan.

Szíriában hét hete kezdődtek el a tüntetések. Az elégedetlenkedők előbb csak nagyobb szabadságot és a korrupció letörését követelték, de miután a biztonsági erők kíméletlen erőszakkal válaszoltak, a demonstrálók már a síita alavita kisebbséghez tartozó Bassár el-Aszad elnök távozását követelik. Március 18. óta legalább 560 polgári személyt öltek meg a biztonsági erők. Az Amnesty International nevű nemzetközi emberjogi szervezet tüntetőktől úgy értesült, hogy bottal és sodronykötéllel verték, kíméletlen körülmények között tartották fogva őket.

Deraához hasonlóan ar-Rasztan városban is jelentős rendszerellenes tüntetések folynak. Néhány héttel ezelőtt a helyi lakosok ledöntötték a néhai Háfez Asszad elnöknek - a jelenlegi államfő apjának - a szobrát.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.