2011. április. 26. 21:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 26. 20:53 Világ

Belgrád soha nem támogatna Bosznia felosztásához vezető népszavazást

Belgrád semmiképpen nem fogja kétségbe vonni a szomszéd ország területi egységét - jelentette ki Boris Tadic szerb elnök kedden.

Belgrád soha nem fog támogatni olyan népszavazást, amely Bosznia-Hercegovina felosztásához vezet, és semmiképpen nem fogja kétségbe vonni a szomszéd ország területi egységét - jelentette ki Boris Tadic szerb elnök kedden, miután találkozott Abdullah Gül török elnökkel és a bosznia-hercegovinai kollektív államelnökség tagjaival.

A találkozót a szerb államfő kezdeményezte a Bosznia-Hercegovinában kialakult bonyolult belpolitikai helyzet feloldása érdekében. A török és a szerb elnök mellett jelen volt a boszniai elnökség három tagja: a szerb Nebojsa Radmanovic, a bosnyák Bakir Izetbegovic és a horvát Zeljko Komsic.

A csúcsot - amelyről Tadic azt mondta, hogy nem nemzetközi konferencia, csupán háromoldalú találkozó, mert a három ország egyike sem képes sok, a múltban gyökerező probléma megoldására - az Újvidéktől 50 kilométerre nyugatra fekvő Karadjordjevóban tartották, Josip Broz Tito egykori jugoszláv elnök egyik rezidenciáján. Ez a helyszín azért is nevezetes, mert éppen 20 éve az akkori szerb és horvát elnök, Slobodan Milosevic és Franjo Tudjman  karadjordjevói titkos találkozójukon véglegesítették a Bosznia-Hercegovina felosztására vonatkozó terveiket. A keddi találkozón - mint Tadic utalt rá - éppen ellenkezőleg arról volt szó, miként lehetne fenntartani a boszniai állam területi egységét.

Közös sajtóértekezletükön a résztvevők hangsúlyozták, hogy a három ország közös jövője az Európai Unióban van. A balkáni államoknak - húzták alá - kölcsönösen meg kell szabadulniuk előítéleteiktől, a megbékélés és az egymás belügyeibe való be nem avatkozás politikáját kell folytatniuk. A Balkán nem Európa pereme, sokkal inkább a földrész szíve - mondta Gül, aki síkraszállt azért, hogy az egész térség az EU és a NATO védőernyője alatt egyesüljön. Tadic kijelentette: az egész régiónak a lehető leghamarabb csatlakoznia kell az EU-hoz, ez a legfontosabb politikai cél, amely állampolgáraik javát szolgálja. Horvátországnak mielőbb EU-taggá kell válnia, de az is fontos, hogy ezután ne legyen hosszabb szünet az integrációs folyamatban - figyelmeztetett.

Egy éve Törökország szervezett hasonló csúcstalálkozót Isztambulban, ahol Szerbia és Bosznia megállapodást írt alá kapcsolataik javításáról.

Tadic közvetlenül nem kommentálta a kisebbik boszniai országrész, a Szerb Köztársaság törekvését, hogy népszavazás útján kérdőjelezze meg egyes összállami intézmények (bíróság, ügyészség) hatáskörét és a nemzetközi közösség főképviselőjének a szerepét, mondván, hogy nem akar az ország belügyeibe beavatkozni, és nem akarja a múlt hibáit megismételni. Ugyanakkor hangsúlyozta: Szerbia, amely a polgárháború lezárása utáni években főként a boszniai Szerb Köztársasággal való együttműködésre összpontosított, az összes boszniai intézménnyel együtt akar működni, beleértve a nagyobbik országrészt, a Bosnyák-Horvát Föderációt is. 

Nebojsa Radmanovic bírálta Szerbiát és Horvátországot amiatt, hogy háborús bűnök miatt több boszniai állampolgár ellen vádat emeltek. Radmanovic szerint ez "politikai problémát" jelent Boszniában.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.