Világ hvg.hu 2011. április. 26. 16:00

Levágják-e a líbiai kígyó fejét?

Bár az USA már pilóta nélküli robotrepülőgépekről is bombázza Moammer Kadhafi állásait és a légicsapások mellett több európai ország összekötő tiszteket is küld a felkelőkhöz, a líbiai harcok továbbra sem csitulnak. A nyugati szövetségesek politikusai között vannak, akik Kadhafi levadászásában látják a líbiai polgárháború megoldását.

Folytatódik a küzdelem Miszratáért
Tripoli bombázása mellett tovább folyik a küzdelem a vidéki városokért: a líbiai kormányellenes lázadók szintén tegnap közölték, hogy kiverték a Kadhafihoz hű erőket a két hónapja ostromlott Miszráta városából. A felkelők csapatainak több parancsnoka kijelentette, a kormányerők visszavonultak a városból és jelenleg Miszráta elővárosaiban állomásoznak. Miszráta legnagyobb kórházának egyik orvosa elmondta, hogy a városban hétfőn kilenc ember meghalt, további negyven pedig megsebesült robbanásokban; vasárnap 27, szombaton pedig 28 halálos áldozata volt a miszrátai detonációknak, harcoknak. 

A koalíciós erők légicsapásai 30-40 százalékkal gyengítették eddig Kadhafi fő szárazföldi erőit, de a harc a jelek szerint holtpontra fog jutni - mondta pénteken Mike Mullen amerikai tengernagy. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki ismét tűzszünetre szólította fel a harcoló feleket, szintén pénteken azt mondta, becslések szerint eddig több mint félmillióan hagyták el Líbiát a kormányhoz hű csapatok és a felkelők összecsapásai miatt. (MTI)

„Jól van, egészséges és tele van energiával” – mondta a New York Times szerint a kormány szóvivője Moammer Kadhafiról, miután a NATO gépei hétfőn a líbiai vezető Tripoliban található főhadiszállását bombázta. Músza Ibrahim szerint a támadásban hárman meghaltak, 45-en pedig megsebesültek. Bár Kadhafi a támadás idején nem tartózkodott a épületkomplexumban, a szóvivő szerint a kormány „az ország vezetője és egyesítője” elleni merényletkísérletnek tekinti a csapást.

A nyugati szövetségesek légicsapásainak márciusi kezdete óta ez volt a harmadik támadás Kadhafi főhadiszállása ellen, az elsőben, amely még néhány nappal a nyugati akció megkezdése után történt, a NATO szerint egy parancsnoki és irányító központot találtak el, a néhány nappal ezelőtti második csapás pedig egy, a Kadhafi-központ falai közelében található földalatti betonbunkert talált el.

Kadhafi főhadiszállásának egyik hétfőn szétlőtt épülete
AP

A hétfői NATO-támadás újra azokra az álláspontokra irányította a figyelmet, amelyek szerint a Líbiában zajló polgárháborút leginkább azzal lehetne lezárni, ha a szövetségesek Kadhafit vennék célba. „Az a javaslatom a NATO-nak és a kormánynak, hogy vágja le a kígyó fejét, menjenek Tripoliba, kezdjék meg Kadhafi belső körének, épületeinek és katonai központjának bombázását” – mondta a CNN műsorában vasárnap Lindsay Graham, az amerikai szenátus republikánus tagja, aki szerint azzal, hogy folyamatos nyomást gyakorolnak Kadhafi környezetére, elérhetik, hogy bizalmasai is ellene forduljanak. „A cél, hogy megszabaduljunk Kadhafitól” – tette hozzá a képviselő. Joe Lieberman képviselő, a szenátus belbiztonsági bizottságának elnöke szerint az ENSZ BT márciusi döntése Kadhafi célba vételére is felhatalmazást ad, mivel minden szükséges eszköz bevetését lehetővé teszi a civil lakosság megvédésére. „Nem jut eszembe semmi, ami jobban védené a líbiai civil lakosságot, mint Kadhafi eltávolítása” – mondta Lieberman.

Bár a Kadhafi elleni lehetséges merényletről hivatalosan eddig természetesen egy szó sem esett, akad, aki szerint ez nem is lenne olyan jó ötlet. Stephen M. Walt, a Harvard és a Princeton egyetem korábbi professzora, a Foreign Policy magazin szakértője szerint a „célzott gyilkosságoknak” – amelyre szerinte az USA például Afganisztánban, Pakisztánban és Jemenben is támaszkodott már – több hátulütőjük lehet. Az előkészítő titkosszolgálati információgyűjtés tökéletlensége miatt civilek is áldozatul eshetnek az ilyen támadásoknak, az ő meggyilkolásuk pedig még több ellenállást szülhet. Ezen kívül a külföldi vezetők elleni merényletek legitimálhatják azokat a taktikákat, amelyeket később esetleg az USA ellen vetnek be – írja a szakértő a Kell-e próbálkoznia a NATO-nak Kadhafi megölésével? Című szerkesztőségi blogbejegyzésében.

Felkelő egy szitává lőtt miszratai épületben
AP

„A külföldi despoták célzott megölése látszólag olcsó és könnyű módja lehet az aktuális problémák megoldásának, de mégsem élveznénk egy olyan világot, amelyben a külföldi ellenségek úgy gondolhatják, az amerikai vezetők (beleértve az elnök és belső köre) elleni támadás lehet a megfelelő eszköz” – tette hozzá Stephen M. Walt.

Mindenesetre – még ha csak átvitt értelemben is, de – szorul a hurok a líbiai vezetés és Kadhafi nyaka körül, legalábbis a szövetséges erők egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rájuk a polgárháború befejezése érdekében. Franciaország és Nagy-Britannia múlt héten jelentette be, hogy a légicsapások folytatása mellett katonai tanácsadókat küld a líbiai felkelőkhöz. Olaszország kiképző tiszteket küld, az USA pedig 25 millió dolláros segítséget akar nyújtani a polgári lakosság védelméhez.

Miszrata látképe szombaton
AP

Az Egyesült Államok egyébként első alkalommal szombaton már drónokat, azaz pilóta nélküli repülőgépeket, is bevetetett Líbiában. A Predatorok bevetése jelentősen növelte a Kadhafi-rezsim tagjaira leselkedő veszélyt – írta meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva a Tripoli Post. „Ez igazságtalan és szörnyű, ezekkel a gépekkel álmukban, az ágyukban fekve lövik le az embereket. Tudjuk, hogy van egy listájuk a célpontnak tekintett hivatalnokokról, de nekünk is van egy ilyen listánk. Nincsen pilóta nélküli gépünk, de van robbanóanyagunk és olyan embereink, akik használnák is ezeknek a kormányoknak bizonyos hivatalnokai ellen. Higgye el” – idézte a lap az egyik neve elhallgatását kérő forrást.