2011. április. 02. 09:12 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 02. 09:08 Világ

Megtámadtak egy afgán ENSZ-képviseletet, hét dolgozót megöltek

Nyilatkozatban ítélte el pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy afgán tüntetők aznap megrohanták az észak-afganisztáni Mazari-Sarífban lévő ENSZ-képviseletet, és legalább 12 embert megöltek, köztük hét ENSZ-alkalmazottat.

Néstor Osorio kolumbiai ENSZ-nagykövet - aki áprilisban tölti be a BT elnökének tisztségét - a tanács ülése után újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy "a BT tagjai a leghatározottabban elítélik az ENSZ operatív központja elleni durva támadást". Hozzáfűzte, hogy az ENSZ vezető testülete felszólította az afgán kormányt: tegyen meg mindent a felelősök bíróság elé állítása érdekében. A világszervezet három alkalmazottja veszítette életét a támadásban, továbbá négy nepáli állampolgárságú biztonsági őr.

Atta Momamed Núr, az afganisztáni Balh tartomány kormányzója korábban úgy tájékoztatott, hogy hét ENSZ-alkalmazott halt meg, a kirendeltség öt nepáli állampolgárságú biztonsági őre és két európai, egy férfi és egy nő. A kormányzó sajtótájékoztatóján elmondta: öt tüntető is meghalt és húszan megsebesültek. A kormányzó szerint a támadást magukat tüntetőknek álcázó fegyveresek követték el.

A Mazari-Sarífban lévő ENSZ-kirendeltségnél a pénteki ima után kezdődött a több száz fős tüntetés, tiltakozásul amiatt, hogy az Egyesült Államokban a hírek szerint egy lelkipásztor márciusban elégette a muzulmán szent könyv, a Korán egy példányát. A tüntetők egy csoportja tüzet nyitott az őrökre, majd behatolt az épületbe és gyújtogatott.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pénteken a leghatározottabban elítélte a "felháborító és gyáva" támadást, amelyet "semmi sem  indokolhat". Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár közleménye szerint "a támadások áldozatai az afgán népnek segítettek egy jobb életet építeni. Azzal, hogy őket vették célba, a támadók megvetést tanúsítottak mindazzal szemben, amit az ENSZ és a nemzetközi közösség valamennyi afgán javára igyekszik cselekedni". Barack Obama amerikai elnök ugyancsak a "leghatározottabban" elítélte az ENSZ-iroda elleni támadást.

Terry Jones amerikai keresztény lelkipásztor, aki tavaly a nemzetközi tiltakozás hatására elállt a koránégetéstől, március 20-án azonban mégis elégette a muzulmán szent könyv egyik példányát. Az afganisztáni mészárlás kapcsán pénteken közzétett nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy őt nem terheli felelősség, a tragédiát "az iszlámon kell számon kérni. A könyvégetést szerinte csak ürügyként használták fel a radikális muszlimok, "ha mi nem lettünk volna, más ürügyet találtak volna" - mondta Jones az ABC tv-társaságnak nyilatkozva.

Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.