Az Economist Geréb Ágnes elítéléséről cikkezik
A hálapénzről is ír a fejlett országok otthonszülés-vitáit ismertető Economist-cikk.
Az otthonszülésről közölt cikket az Economist brit gazdasági hetilap. Az írás Geréb Ágnes börtönbüntetésre ítélése nyomán született, de nem csak a magyar, hanem a fejlett országokban jellemző helyzetről is képet ad. A névtelenül megjelentetett cikkből kiderül, hogy az otthonszülés más európai országokban is a magyarországihoz hasonló indulatokat vált ki, melyben egyrészről kölcsönös sztereotípiákkal illetik egymást a felek, másrészt különféle statisztikákkal, melyek mind a két fajta szülési módszer mellett is és ellen is bizonyítékként használhatók.
Az Economist írása szerint a Magyarországhoz hasonlóan szigorú szabályozás (ami május elsejétől változik) még néhány országra jellemző, de a fejlett országok többségében nem támogatják az otthonszüléseket és a biztosítók sem fizetnek utánuk. Az USA-ban a gyerekek fél, Nagy Britanniában 2,7%-a születik otthon. A látványos kivétel Hollandia, ahol a csökkenő otthonszülés-szám ellenére még mindig az anyák harmada választja az otthoni szülést.
Az Economist megszólaltatta a BBC budapesti tudósítóját, Nick Thorpe-ot, akiről ismert, hogy otthonszülés-párti. Az írásból is kiderül, hogy mind az öt gyermekét Geréb Ágnes segítette világra. Nick Thorpe szerint a magyarországi kórházi szüléseknél rendszeresek az orvosi kényszer-beavatkozások. A cikk szerint ez az otthonszülés pártiak egyik fontos érve, mivel a kórházi szüléseknél sokkal nagyobb arányban van szükség gátmetszésre, vagy más orvosi beavatkozásra, mint az otthoni szülésnél.
Nick Thorpe a hálapénz rendszeréről is beszélt az Economistnak. Szerinte a "hálás páciensek" Magyarországon zsebbe fizetnek az orvosaiknak, akiknek ezért anyagi érdekeltségük fűződik a saját szerepük jelentőségének hangsúlyozásában.