Líbia: a NATO késik, az USA fegyvereket adna a lázadóknak
Diplomáciai forrás szerint az észak-atlanti szövetség egynapos késéssel, vagyis csak csütörtök kora reggel tudja átvenni a líbiai hadműveletek koordinálását az amerikaiaktól.
A NATO ténylegesen csütörtök reggel, greenwichi idő szerint 6 órakor veszi át a parancsnokságot - mondta egy brüsszeli diplomata kedden.
Barack Obama amerikai elnök szerdára jelentette be a koordinálás átadását. A szövetség mons-i főparancsnoksága azonban úgy ítéli meg, hogy az átvételi folyamat jó lebonyolításához és az amerikaiak hatékony helyettesítéséhez egy nappal többre van szükség.
Az átvétel során a hadműveletekért a felelősséget egy külön Líbiára kialakított parancsnoki láncra bízzák a NATO állandó parancsnoki láncán belül, és tekintettel lesznek a keddi, londoni értekezletre is. Mind emiatt célszerűbbnek tűnik a halasztás - magyarázta a diplomata.
A szövetség már a múlt héten magára vállalta a fegyverembargó ellenőrzését, és vasárnap óta részt vesz a légtérzárlat érvényesítésében, de a polgári lakosság védelmét célzó szárazföldi és tengeri légitámadások egyeztetését még az amerikaiak végzik.
A líbiai eseményeket kövesse itt!
Az USA felfegyverezné a lázadókat
Az amerikai kormány nem zárja ki a líbiai felkelők felfegyverzését mint olyan eszközt, amely elősegítheti Moammer Kadhafi több mint négy évtizedes kormányzásának végét - jelentette ki kedden a CBS televíziónak nyilatkozva Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet. Rice szerint Kadhafi nem adta jelét annak, hogy folytatódó nemzetközi nyomás nélkül hajlandó lenne távozni a hatalomból. A nagykövet rámutatott, hogy az Egyesült Államok a líbiai vezető lemondásáig fenntartja az észak-afrikai ország kormányára gyakorolt pénzügyi és a diplomáciai nyomást.
A diplomata úgy nyilatkozott, hogy Washingtonnak több eszköze is van arra, hogy meggyorsítsa Kadhafi távozását, s ezek közül nem zárta a felkelők felfegyverzésének lehetőségét sem.
John McCain republikánus szenátor, pártjának 2008-as elnökjelöltje bírálta Barack Obama elnököt - aki Líbia-politikáját és katonai doktrínáját hétfőn a washingtoni Nemzeti Védelmi Egyetemen vázolta fel -, amiért a Kadhafi-rendszer ellen folyó katonai műveleteket a civilek és a humanitárius segélyezés védelmére korlátozza.
"
Ha Kadhafi hatalmon marad, patthelyzet alakul ki, ahhoz hasonló, mint Szaddám Huszein esetében, amikor létrehoztuk a légtérzárat és szankciókat hirdettünk, s ez a helyzet 10 évig eltartott. Ezt a filmet láttuk már egyszer" - jelentette ki McCain, aki korábban már felszólította a kormányt, hogy fegyverezze fel a líbiai ellenzéket.