Obama meggyőzte Sarkozyéket a NATO-részvételről
Barack Obama amerikai elnöknek sikerült elnyernie Franciaország és Nagy-Britannia támogatását ahhoz, hogy a NATO jelentős szerepet vállaljon a Líbia elleni légicsapásokban.
Az Egyesült Államok megállapodott szövetségeseivel a NATO szerepéről. A latin-amerikai körúton tartózkodó Barack Obama, úton Chiléből Salvadorba, kedden telefonon beszélt Nicolas Sarkozy francia államfővel és David Cameron brit kormányfővel a líbiai helyzetről. A Fehér Ház közleménye szerint a három politikus egyetértett abban, hogy az észak-atlanti szövetségnek kulcsszerepet kell játszania a Líbia elleni katonai művelet irányításában.
A francia köztársasági elnöki hivatal közleménye szerint Obama és Sarkozy megállapodott a NATO parancsnoki láncolata alkalmazásának módozatairól a líbiai katonai műveletben részt vevő országok koalíciójának támogatására. A szövetségesek azonban nem mondták ki nyíltan, hogy támogatják, hogy a NATO legyen a küldetés politikai vezetője, mert attól tartanak, ezt nehéz lenne elfogadtatni a NATO-tag, de a líbiai hadműveletet ellenző Törökországgal, illetve alááshatja a katonai csapásmérések amúgy sem túl szilárd támogatottságát az arabok körében.
Ben Rhodes, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese rámutatott, hogy a katonai koalíció soraiban nemcsak NATO-tagok találhatóak, így az észak-atlanti szövetség része lesz egy nemzetközi parancsnoki struktúrának, miután az Egyesült Államok átadja a műveletek irányítását. Obama salvadori sajtótájékoztatóján elmondta, hogy már jelentősen csökkentek az amerikai légi bevetések Líbiában. Az elnök bizonyos abban, hogy napokon belül átadhatják a katonai műveletek feletti ellenőrzést a nemzetközi koalíciónak. Ezt követően már nem amerikai gépek gondoskodnak tovább a repüléstilalmi övezet létrehozásáról szóló BT-határozat betartatásában. A bonyolult líbiai helyzet miatt Obama néhány órával lerövidítette salvadori látogatását, s helyi idő szerint szerdán délelőtt 11 órakor visszaindul Washingtonba.
A NATO tagországai már megállapodtak abban, hogy a szövetség hajói is részt vesznek a Líbia elleni fegyverembargó betartásának ellenőrzésében. Viszont kedden sem jutottak dűlőre abban a kérdésben, hogy miként kapcsolódjon be a NATO a líbiai légtér ellenőrzésébe. A nagykövetek napok óta szinte folyamatosan egyeztetnek, egyelőre hasztalanul.