2011. március. 18. 19:04 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 18. 18:51 Világ

Líbia: biztonságpolitikai szakértő a katonai beavatkozásról

Kizárt, hogy az irakihoz vagy afganisztánihoz hasonló átfogó nemzetközi hadművelet induljon Líbia ellen, nyugati szárazföldi haderő biztosan nem fog az észak-afrikai ország területére lépni - mondta Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő.

A Líbia elleni háború több szempontból is kizárt. Gigantikus területű (1,7 millió négyzetkilométer) országról van szó, egy ilyen akció katonailag kivihetetlen lenne a Nyugat számára. Ennél fontosabb, hogy nincs meg a nemzetközi politikai akarat, az ehhez szükséges újabb BT-határozatot az oroszok és a kínaiak már megvétóznák - foglalt állást a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutató Intézet (SVKI) vezetője.

A szakértő rámutatott: a Nyugat egyértelműen Moammer Kadhafi vezető bukását akarja, de a líbiai nép helyett nem fogja megdönteni a jelenlegi rendszert. A nemzetközi közösség nem is támogathatja fegyveres erővel a polgárháborús feleket - hangsúlyozta. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtök este szavazta meg a Líbia feletti repüléstilalmi övezetről, és a támadás által fenyegetett civil lakosság védelmében szükséges intézkedésekről szóló határozatot.

A biztonságpolitikai szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az ellenszavazat nélkül elfogadott BT-határozatnak erős politikai üzenete van. Nagy a jelentősége annak, hogy a határozatot - ha nem szavazott is igennel, hanem tartózkodott - Oroszország mellett Kína is tudomásul vette. Peking a döntés előtt valószínűleg konzultált az arab államokkal; a repüléstilalmi övezet bevezetését a nemzetközi közvélemény egésze támogatja.

Tálas Péter szerint a mostani nemzetközi fellépés úgy is végződhet, hogy a repüléstilalmi övezet ellenére Kadhafi erői leverik a felkelést. Ez esetben hosszú elszigeteltség várna Líbiára, a kiközösített rezsim napjai meg lennének számlálva. Ennek időtartamát nem lehet megjósolni, és a Nyugat megkísérelhetné a szankciók szigorítását, de erre nem sok eszköze van. A másik, kedvező kimenetel az lehet, hogy sikerül "életet lehelni" a felkelésbe, mozgósíthatók lesznek az ellenzéki erők, és megdöntik Kadhafi hatalmát - mondta biztonságpolitikai szakértő.

Az SVKI vezetője úgy látja, Kadhafi felveheti a kesztyűt a Nyugattal és harcba szállhat a repüléstilalmat kikényszerítő erőkkel, de ez esetben biztosan elbukik. Másik lehetőségként tárgyalásokat kezdhet a felkelőkkel, erre azonban kicsi az esély. A biztonságpolitikai szakértő arra is rámutatott, hogy még sok minden történhet Líbiában, az is előfordulhat, hogy a fegyveres erők egy része a lázadók mellé áll. Az szerinte nehezen elképzelhető, hogy az emberiesség elleni bűncselekmények miatt a Nemzetközi Büntetőbíróság elé idézett Kadhafi békében élje le hátralévő napjait.

Hirdetés